Bizness, Kokapstrāde

Igaunijā cels miljardu vērtu rūpnīcu

Šonedēļ Igaunijas valdība lems un, visticamāk, dos jāvārdu Eiropā modernākās celulozes rūpnīcas celtniecībai. Plānots, ka uzņēmums sāks darbu 2022. gadā un izejvielas iepirks arī Ziemeļlatvijā.

 

Latvijas papīrmalkai jauns tirgus

Par lielu celulozes ražošanas uzņēmumu Igaunijā tiek runāts jau gadu desmitiem, taču līdz šim nav bijuši tik grandiozam projektam piemēroti investori. Taču situācija ir mainījusies un, ja notiks, kā plānots, jaunā uzņēmuma būvniecība kļūs par izrāvienu Igaunijas mežrūpniecības un kokapstrādes nozarē.

Pirmkārt, beidzot lietojumu atrastu papīrmalka, kas kā apaļkoksne 80% apjomā tiek izvesta no Igaunijas. Otrkārt, jaunajā uzņēmumā būs iespēja ražot tīrāku celulozi tradicionālās celulozes vietā, kas ļautu nākotnē attīstīt plašu inovatīvu koksnes produktu sortimenta ražošanu.

Plānots uzbūvēt rūpnīcu, kas ražotu gadā līdz 700 000 tonnām bioproduktu (skujkoku un lapkoku celulozi, kā arī taleļļu). Uzņēmums ražos arī savu zaļo enerģiju. Tā kā enerģijas būs vairāk, nekā pašiem vajadzīgs, pārpalikums 25% apjomā tiks novirzīts valsts kopējā elektrotīklā. Izejvielai būs nepieciešams 2,5 – 3,3 milj. m3 papīrmalkas. Rūpnīcas atklāšana nenozīmētu ciršanas apjomu palielināšanu Igaunijā, kas šobrīd gadā sasniedz 9 – 11 milj. m3, no kuriem 2,6 milj. m3 ir papīr­malka. Līdz šim Igaunija ap 2 milj. m3 papīrmalkas gadā eksportē uz Somiju. Ja būs nepieciešamība, papīrmalku rūpnīcas vajadzībām pirks arī Latvijā.

Kaut arī virsraksts rakstam, kas publicēts par šo tēmu portālā “Delfi” Igaunijā, stāsta, ka alkatīgs miljarduzņēmums nav vilinoša līgava, kopumā komentāri nav naidīgi un, cik pēc šiem komentāriem var spriest par sabiedrības attieksmi, tad tā ir aptuveni šāda – OK, bet tikai tālāk no manis.

Igauņi raksta: visur citur cenšas atbrīvoties no uzņēmumiem piesārņotājiem…; ja pasaulē pieaug pieprasījums pēc papīra, būtu muļķīgi to neizmantot…; dīvaini, Ķīna plāno Somijā būvēt līdzīgu uzņēmumu, tur apriņķi konkurē par šādu iespēju, bet pie mums to uztver kā sodīšanu…

Pievienot komentāru