Laukos

Igaunijas vienīgais spirta ražotājs būtiski samazina ražošanu un atlaiž darbiniekus0

Foto – Shutterstock

Igaunijas vienīgais spirta ražotājs – “Estonian Spirit” – paziņojis, ka būtiski samazina ražošanu Rakveres spirta rūpnīcā un atlaiž darbiniekus saistībā ar augstajām ekoloģiski audzētās labības cenām.

“Mēs nepagarinājām vairākus lielus līgumus par vecajām spirta cenām, un domājams, ka mūsu ražošanas apjoms saruks par 30-50%. Esam nolēmuši investēt fermentācijas automatizēšanā, lai samazinātu darbaspēka un resursu izmaksas, turklāt reorganizējam ražošanu, kas nozīmēs darbinieku skaita samazināšanu,” ziņu aģentūrai BNS pastāstījis “Estonian Spirit” un stipro alkoholisko dzērienu ražotāja “Moe Peenviinavabrik” vadītājs Svens Ivanovs.

Pēc viņa teiktā, nākamajā sezonā – līdz 2019.gada rudenim – “Estonian Spirit” nepiegādās 800 000 litrus ekoloģiski ražota alkohola Šveices alkohola monopolam “Alcosuisse”. Kompānija savus krājumus glabā rūpnīcai “Moe Peenviinavabrik”, un sliktākajā gadījumā to būtu jāpietiek līdz 2019.gada ražai.

“Ekoloģiski audzēto graudu vienkārši nepietiek, bet tie, ko varam dabūt, ir pārāk dārgi,” skaidrojis Ivanovs. Lai gan spirta cena pērn cēlusies par 30%, arī graudi kļuvuši par 25-30% dārgāki un šobrīd maksā 300-350 eiro tonnā, turklāt dārgākas kļuvušas arī koka skaidas un elektroenerģija, viņš norādījis.

Par 25-30% cēlušās arī parastās labības cenas.

“Jau šobrīd jūtams lopbarības graudu trūkums, līdz ar to cenas, protams, ceļas. Graudu spirta cena pieaugusi aptuveni par 10%, bet tas nekompensē izejvielu cenu celšanos,” stāstījis “Estonian Spirit” vadītājs, piebilstot, ka Eiropā parastā spirta cenas noturas zemā līmenī, izmantojot ražošanā melasi, bet tādā veidā nav iespējams iegūt kvalitatīvu degvīnu.

Ivanovs pastāstījis, ka Moe rūpnīcas produkcijas pārdošanas apjomi salīdzinājumā ar pagājušo gadu sarukuši par 50%.

“Pārrobežas tirdzniecība ļāvusi atgūt 25% – par laimi, eksports audzis un apjomi turpina kāpt. 2018.gadā mēs ceram gan apjoma ziņā, gan naudas izteiksmē pārdot aptuveni par 40% vairāk nekā 2017.gadā,” viņš prognozējis.

“Estonian Spirit OU” vēl nav publiskojis savu finanšu pārskatu par 2017.gadu, bet aizpērn kompānijas apgrozījums bija 2,4 miljoni eiro un tīrie zaudējumi – 1,3 miljoni eiro.

Kompānijas īpašnieki ir Urmass Nimmerfeldts, Svens Ivanovs, Tomass Metss un Trīna Lastika, kam agrāk piederēja kokapstrādes koncerns “Sylvester”.

LA.lv