Bizness, Gaļas pārstrāde

Izskan versija, kā postošais ĀCM izplatījās “Druvas Unguros”

Nevar izslēgt, ka Āfrikas cūku mēra (ĀCM) vīruss tā skartajā Saldus novada SIA “Druvas Unguri” cūku novietnē nonācis ar zāģu skaidām vai autotransportu, pastāstīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.

Pārbaudot cūku turēšanas sistēmu un biodrošības pasākumus “Druvas Unguri” cūku novietnēs, PVD eksperti konstatējuši, ka biodrošības sistēma bija ieviesta un darbinieki ikdienā to ievērojuši. “Tomēr nevar izslēgt iespēju, ka vīruss novietnē nonācis ar zāģu skaidām, kas ļoti lielā apjomā regulāri tika ievestas novietnēs un izmantotas pakaišiem. Tas ir pozitīvi no cūku labturības, taču ne no biodrošības viedokļa. Tāpat vīruss novietnē varēja nonākt ar autotransportu, kas gan tika regulāri dezinficēts, taču tai pašā laikā ļoti intensīvi izmantots gan izvedot cūkas ārpus novietnes uz kautuvi, gan cūku kompleksa teritorijā, pārvadājot cūkas no viena korpusa uz otru,” sacīja Meistere.

Vienlaikus viņa piebilda, epidemioloģiskā izmeklēšana ļoti reti var dot skaidru un nepārprotamu atbildi uz jautājumu, kā tieši ĀCM nonācis novietnē. Eksperti. Veicot rūpīgu izmeklēšanu, var noteikt iespējamos infekcijas iekļūšanas ceļus novietnē, bet ir praktiski neiespējami identificēt konkrēto inficēšanās avotu.

Līdz šim “Druvas Unguros” ir likvidētas 7323 cūkas, piebilda Meistere.

Sestdien, 4.augustā sākta SIA “Druvas Unguri” cūku likvidēšana.

Saldus novada domes priekšsēdētājs Māris Zusts (LZP) iepriekš informēja, ka iemidzināšanas un dedzināšanas process varētu aizņemt divas nedēļas. Ar ĀCM slimo cūku līķu likvidēšana notiek SIA “Grow Energy” Limbažos.

Valdība piektdien, 3.augustā apstiprināja 367 000 eiro piešķiršanu, ar ĀCM slimo cūku likvidēšanai Saldus novada “Druvas Unguros”, kas tiks rasts valsts budžeta programmā “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”.

Valdība arī izlēma dzīvnieku izcelsmes blakusproduktus pēc iespējas ātrāk likvidēt uzņēmumā “Grow Energy”. Uzņēmums ir iesniedzis sarakstu ar dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu transportēšanas un pārstrādes izmaksām, kas veido 316,89 eiro par tonnu. Tādējādi valdība atbalstīja priekšlikumu uzņēmumam līdzekļus, kas nepārsniedz 307 700 eiro.

Jau ziņots, ka 2.augustā Latvijā reģistrēts līdz šim lielākais ĀCM uzliesmojums mājas cūkām kopš pirmā uzliesmojuma 2014. gadā – slimība konstatēta Saldus novada SIA “Druvas Unguri” cūku novietnē ar 15 570 cūku lielu ganāmpulku.

12 Komentāri

 1. Nevar izslēgt, ka Āfrikas cūku mēra (ĀCM) vīruss tā skartajā Saldus novada SIA “Druvas Unguri” cūku novietnē nonācis ar zāģu skaidām vai autotransportu, aģentūrai LETA pastāstīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.
  =====================================
  Tieši pvd cacas ar BIEŽO valkāšanos pa Latvijas(!!!) lielo cūku audzēšanas saimniecību ievazāja šo ĀCM … Tā 15 000+ cūkas tike likvidētas …Pat ar sū mietu cacas neiedzīt …dāņu cūku fermā, no kuras smird pa lielu gabalu …

 2. VĀJPRĀTS! 15 750 CŪKAS TĪŠU PRĀTU TIEK IZSLEPKAVOTAS! KĀ CITĀDI SAPRAST STINGRO PRASĪBU IEVĒROŠANU UN ŠO PRĀTAM NEAPTVERAMO SLIMĪBAS IEVAZĀŠANU FERMĀ????????? ĀRZEMNIEKI MŪSU KONTROLES CILVĒKUS IEKŠĀ NELAIŽ UN PAREIZI DARA!? FERMAS VETĀRSTS PATS VAR
  NOŅEMT VAJADZĪGOS PARAUGUS UN IESNIEGT KAM VAJAG! TUR NAV KO VAZĀTIES NO PVD?!? LATVIJĀ VISU VAJAG IZNĪCINĀT LĪDZ SAKNEI!
  Dzīvojam pēc Krievijas parauga: lielas pllsētas, kam apkārt postaža – neizbraucami ceļi, pamestas mājas laukos, ļaudis tur dzīvo kā 19.gs., jaunatne lielajās pilsētās, pensionāri nabadzīgi un iztiek no naturālās saimniecības devuma, bieži nav pat elektrības, varas pārstāvji tur RETI VIESI…. JA arī atbrauc, tad uzklausa ”uzmanīgi”, bet NEPALĪDZ NE AR KO……
  TĀ ARĪ PIE MUMS: LIELĀ ŪDENSGALVA RĪGA PLĪST VAI PUŠU, ALGAS TUR LABAS, JO VARA UZ TURIENI AICINA PILNĪGI ATKLĀTI AR MASU MEDIJU PALĪDZĪBU…CENAS LĪDZ AR VARAS ”AKTĪVO” LAUKU IZNĪCINĀŠANAS PLĀNU RĪGĀ TURPINA NĪCINĀT IEDZĪVOTĀJU PIRKTSPĒJU LAUKOS, ĻAUDIS VISPĀR IZŠĶIRAS PAR AIZBRAUKŠANU NO LATVIJAS… VISS NOTIEK PĒC PLĀNA- LAUKU
  IZNĪCINĀŠANA, IEDZĪVOTĀJU APZINĀTA VILINĀŠANA UZ PILSĒTĀM, LAUKU SKOLU MASVEIDA SLĒGŠANA, RAŽOTŅU IZNĪCINĀŠANA LAUKOS (arī ”Unguru” cūku ferma Saldus pievārtē!!!!!!!!??????), utt. KAM TIEK GATAVOTA LATVIJA????….
  LŪK JAUTĀJUMI TIEM, KAS CĪLĒ UZ 13.SAEIMU!!!

 3. Bēdu stāsts! Dīvaini bet varbūt tā ir sakritība ACM vīruss imūns pret Dāņu cūku fermām, vai nu tas tiek slēpts ACM līp kaut kā uz Latviešu cūku audzētājiem….
  Grūti jau paliek šajos tirgus apstākļos. Cūkas nolikvidēs, darbu zaudē gandrīz daudz darbinieku, žēl viņu! Unguri ierakstīti vēsturē, tos neatjaunos, kompensāciju saņems un ar to cūku bizness apstāsies latviešiem, kuriem jau tā bija grūti. ACM tāda butaforija.

 4. Kam tas bija izdevīgi ? Importa gaļas tirgotājiem ,Latvijas ekonomikas gremdētājiem .Neticami ,ka tas notika tik vienkārši tik priekšzīmīgā saimniecībā!Ja pat mašīnas dezinficē !Neticu !Kāda jēga tad pūlēties un tērēties ,lai izpildītu PVD drošības pasākumus??? Vienkārši ,lai radītu darbavietas pārbaudītājiem ?

  1. Jā visādi dezopaklāji nekam neder,jāliek kūtīs video novērošana nevar inspektorus laist staigāt apkārt,izdomāta slimība dažām fermām varbūt sarkanguļa bija,varēja ar antibiotikām mēģināt ārstēt,brīnos ka neviens nemeklē un neizstrādā medikamentus attiecīgajai slimībai,vai arī speciāli negrib.

 5. Mēģiniet neturēt vienu nozari,pamēģiniet nodarboties ar aitkopību,\loti labi iet uz eksportu tieši jēra gaļa,taisiet savas nelielās kautuves,audzējiet bioloģiskās vistas un graudus būs arī stabili ieņēmumi.Tas ir savādi ka Dāņu cūkas neslimo,vajag savu cilvēku iefiltrēt darbā lai visu izpēta kas un kā ja ne Latvijā tad Dānija,vai Nīderlandē,kaut ko jau viņi pievieno vai nu pie barības vai pie ūdens ka cūkas neslimo,jeb vakcinē.

 6. vai tad tuvāk nekur nebija, kur aizvest, par Limbažiem? Un tās cūkas, kuras nebija vēl saslimušas , vai tad nevarēja salaist desās? Cilvēkam jau šis ĀCM nekait, bet vajag patiesi, lai pirktu tikai dāņu cūku gaļu, (vai poļu, visticamāk)

 7. Un kāds ir salīdzinājis ar ko šīs cūkas, bet jau likvidētajās fermās , ir tikušas barotas…varbūt būs tāpat kā ar Straumes DOGO…..kāds ir mēģinājis šo saslimušo cūku pēc nokaušanas sasaldēt un pēc kāda mēneša pārbaudīt : ir vēl tas mēris vai izsalis,un gaļa lietojama……vismaz nebūtu tādi zaudējumi…

Pievienot komentāru