Laukos
Lauku sēta

Izsludina konkursu “Gada lauksaimnieks Baltijas jūras reģionā 2018”0

Foto: LETA

Pasaules Dabas fonds izsludina konkursu “Gada lauksaimnieks Baltijas jūras reģionā 2018”. Balva tiks pasniegta Baltijas jūras reģionā visdraudzīgākajiem lauksaimniekiem, kas rāda priekšzīmi, kā ar mūsdienīgām metodēm var samazināt barības vielu noplūdi Baltijas jūrā, vienlaikus veiksmīgi attīstot savu saimniecību.

Kā norāda fodnā, lauksaimniekiem bieži tiekot pārmesta netieša līdzdalība Baltijas jūras jūras aizaugšanā ar aļģēm, jo lauksaimnieciskā darbība ir galvenais avots slāpekļa un fosfora nonākšanai jūrā. Līdz ar to konkursa mērķis ir izcelt konkrētus labu iniciatīvu piemērus, kas tiek īstenoti ap Baltijas jūru. Tāpat arī fonds vēlas iedvesmot lauksaimniekus un lēmumu pieņēmējus, kā pārmaiņas ilgspējīgākas lauksaimniecības virzienā nav necaurejama siena.

Konkursam aicina pieteikt individuālus lauksaimniekus, ģimenes piemāju saimniecības un lauksaimniecības uzņēmumus – gan tradicionālos, gan bioloģiskos.

Konkursa gaitā katrā no Baltijas jūras reģiona valstīm žūrija izvēlēsies vienu nacionālā līmeņa uzvarētāju, kurš saņems sertifikātu un naudas balvu 1000 eiro apmērā.

Nacionālā līmeņa uzvarētāji pārstavēs savu valsti finālā, kurā starptautiska žūrija izvēlēsies vienu reģiona uzvarētāju – titula “Gada lauksaimnieks Baltijas jūras reģionā 2018” ieguvēju. Fināla uzvarētājs, kurš ir parādījis labāko saimniekošanas praksi visā reģionā, saņems sertifikātu un naudas balvu 10 000 eiro apmērā.

“Ar šo balvu vēlamies parādīt konkrētus piemērus – ir lauksaimnieki, kas veic īpašus pasākumus, kas sniedzas daudz tālāk par ierasto saimniekošanu. Un viņi patiešām praktiski dod ieguldījumu ar vērtīgiem risinājumiem Baltijas jūras labā,” saka dabas fonda Baltijas jūras un saldūdens programmas vadītāja Elīna Kolāte.

“Lauksaimniekiem ir jāpiedalās šajā konkursā, jo tā ir iespēja diskusijās starp dabas aizsardzību un lauksaimniecību parādīt, ka zemnieks ne tikai izmanto dabas resursus, bet var arī ko sniegt dabas daudzveidības un veselīgas vides saglabāšanai,” akcentē zemnieku saimniecības ”Mežacīruļi” īpašnieks Juris Cīrulis, kurš 2014. gadā ieguva konkursa galveno balvu.

Konkurss, kas pirmo reizi rīkots 2009. gadā, ir daļa no PDF Baltijas ekoreģiona programmas. Pasaules Dabas fonds ir apņēmies samazināt Baltijas jūras ekosistēmas eitrofikācijas jeb pārmērīgas ūdensaugu savairošanās draudus. Tādēļ tiek strādāts pie tā, lai samazinātu fosfora un slāpekļa nonākšanu jūrā, īpašu uzmanību veltot videi draudzīgas lauksaimniecības prakses izmantošanai Baltijas jūras sateces baseinā.

Iepriekšējie reģionālās balvas saņēma Katarīna Vapola un Jirki Aneklo no Somijas (2009); Hokans un Teri Lī Eriksoni no Zviedrijas (2010); Marjans Raks no Polijas (2011); Juhans Sergava no Igaunijas (2013); Juris un Vija Cīruļi no Latvijas (2014); Markus Ērola un Minna Saki-Ērola no Somijas (2015).

Konkursa nolikumu un pieteikuma anketu iespējams lejuplādēt Dabas fonda mājaslapā, savukārt pieteikuma anketas jāiesniedz līdz 2018. gada 15.martam.

LA.lv