Laukos
Politika

Izstādē Ķīpsalā demonstrēs kukaiņu viesnīcas un vientuļo bišu mājas1


Kukaiņu viesnīca.
Kukaiņu viesnīca.
Publicitātes foto.

Izstādē “Vide un enerģija 2018”, kas 20.oktobrī notiks Ķīpsalas izstāžu centrā, Latvijas Dabas fonds rīkos “Dabas sarunas”, kur pētnieki stāstīs, kāpēc jāveido mājiņas sīkbūtnēm un kā to pareizi darīt.

Dabas fonds izstādē piedāvās interaktīvu ekspozīciju un trīs “Dabas sarunas” – stāstus par to, kā veidot mājas dabai savās mājās: “Mājas sīkbūtnēm dārzā un pagalmā”, “Mājokļi un barošanās” un “Dabiska pļava – mājvieta retiem augiem un putniem”.

Kā akcentē fondā, kukaiņu un citu sīkbūtņu nozīme dabā ir ļoti būtiska, pretējā gadījumā nenotiktu svarīgi procesi, piemēram, apputeksnēšana. Lielākā daļa augu bez mazo darboņu palīdzības nevarētu veiksmīgi ražot sēklas vai augļus, un Eiropā apmēram 30% ziedaugu apputeksnē tieši kukaiņi. Apputeksnētāji ir bites, kamenes, vaboles, mušas, tauriņi un citi kukaiņi. Arī skudras ne tikai apputeksnē ziedus, bet arī izplata augu sēklas, tādējādi vairojot vides daudzveidību. Par kukaiņiem un sīkbūtnēm plašāk varēs uzzināt izstādē “Vide un enerģija 2018” 20. oktobrī plkst. 12 uz atvērtās skatuves hallē Nr. 1.

Ikviens interesents varēs uzzināt arī par kukaiņu, dzīvnieku un augu mājām pagalmā un tuvējā pļavā, māju izgatavošanu un uzstādīšanu.

Latvijas Ornitoloģijas biedrība skaidros, kāpēc ir svarīgi nodrošināt barošanās vietas putniem ziemā un kam jābūt putnu ēdienkartē.

Latvijas Dabas fonda ekspozīcijā izstādē “Vide un enerģija 2018” varēs apskatīt dažādas putnu mājas, barotavas, vientuļo bišu māju un kukaiņu viesnīcu. Interesanti būs gan pieaugušajiem, gan bērniem, jo ikviens varēs līdzdarboties kukaiņu viesnīcas veidošanā. Īpaša uzmanība būs veltīta dabiskajām pļavām kā mājvietai milzīgai augu un putnu sugu daudzveidībai tajās. Izstādes apmeklētāji varēs iepazīties ar dabisko zālāju tipiem un piemērotākajiem to apsaimniekošanas veidiem.

“Dabas sarunās” savās zināšanās dalīsies kukaiņu un sīkbūtņu pētnieks Voldemārs Spuņģis, Latvijas Dabas fonda īstenotā zālāju projekta “GrassLIFE” vadītāja Inga Račinska un botāniķe Rūta Sniedze-Kretalova. Dabas sarunas vadīs žurnāliste Sandra Kropa. Sarunu norisi finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds un Eiropas Savienības “LIFE” programmas finansēts projekts “GrassLIFE”.

“Dabas sarunu” programma 20. oktobrī
12.00–12.45 “Mājas sīkbūtnēm dārzā un pagalmā”
12.45–13.30 “Mājokļi un barošanās vietas putniem ziemā”
15.00–15.45 “Dabiska pļava – mājvieta retiem augiem un putniem”

Kā ziņots, no 19.oktobra līdz 21. oktobrim Ķīpsalā norisināsies divas izstādes – “Vide un enerģija 2018” un “Māja. Dzīvoklis 2018”.

Apmeklētāji varēs uzzināt jaunākās tendences energoefektivitātes, būvniecības un nekustamo īpašumu jomā. Piedāvājumā būs viss nepieciešamais mājokļa apdarei, siltināšanai un labiekārtošanai!

Trīs dienu laikā Ķīpsalā uz atvērtajām skatuvēm abās Izstāžu centra hallēs notiks prezentācijas un semināri par nozarē aktuālām tēmām. Konferences “Ziemeļvalstu un Baltijas valstu enerģētikas un klimata izaicinājumi” dalībnieki no “Cleantech” un Viedās pilsētas klastera stāstīs par tendencēm mobilitātē un klimata izmaiņu problēmu risinājumiem. “FAN” un “Grandeg” stāstīs par kompaktiem apkures risinājumiem, bet “Advangrid” prezentēs elektrotīkla monitoringa sistēmas uzņēmumiem. Savukārt paneļdiskusijās par nekustamo īpašumu stāstīs, kādas ir dzīvokļa un mājas priekšrocības, par apsaimniekošanas un “ALTUM” finansējuma iespējām.

LA.lv