Laukos
Gaļa un zivis

Kā audzēt vistiņas – plikkakles? Atbild eksperts0

Foto: Sanita Broka

Kā rūpēties par plikkakla vistām? DACE LIMBAŽU NOVADĀ

Labas dējējas

Divdesmit piecu gadu pieredze ungāru lielo plikkakla vistu audzēšanā ir saimniecības Muižas putni saimniecei Sanitai Brokai: “Šie putni piesaista uzmanību ar amizanto izskatu – uz garā sarkanā kakla un zem spārniem tiem nav spalvu. Ķermeņa apspalvojuma krāsa var būt dažāda: ruda, pelēka, melna vai raiba.”

Plikkakli ir olu–gaļas šķirne, to ķermenis liels un masīvs, dzīvmasa pieaugušām vistām 2,5–3, gaiļiem 3–4 kilogrami. Labi dēj gandrīz visu gadu, izņemot spalvu mešanas periodā. Vidēji dienā ir tik olu, cik vistu. Olas lielas (sver 65–75 g), bēšā līdz tumši brūnā krāsā. Jaunputni sāk dēt 7–8 mēnešu vecumā.

Ieteicamā ēdienkarte

Vasarā putniem dod placinātus kviešu vai auzu graudus (placinātie graudi vistu kuņģī labāk pārstrādājas), vienam putnam diennaktī rēķinot 100–150 gramu. Vēl izēdina dārzeņus (kabačus, ķirbjus, burkānus, kāļus, vārītus kartupeļus) un ogas, augļus (zemenes, ābolus, bet ar pēdējiem uzmanīgi, nepārspīlējot, lai nepūšas vēders). Vistām ļoti garšo kāposti: veselas galviņas var pakarināt, lai putni knābā, taču var arī rīvēt, griezt.

Ziemā putnus baro ar to pašu, ko vasaras periodā. Ja saimniecībā nav pieejami dārzeņi, ogas, ieteicams barībai pievienot vit­amīnus, mikroelementus.

 

Novietnes

Vasarā putni dzīvo pārvietojamās mājās, kas katru dienu vai ik pēc dienas tiek pārbīdītas uz jaunu zālāju, lai vistas tajā var brīvi ganīties un pašas sameklēt barību.

Putni nebaidās aukstuma, tāpēc ziemā tos droši var laist pastaigāties (tie labprāt bradā pa sniegu), tomēr piespiedu kārtā ārā dzīt nevajag.

 

Rūpes par cālēniem

Cālēnus baro ar kombinēto barību, kas paredzēta dējējvistu cāļiem, jo tajā ir visi nepieciešamie vitamīni (pie mums pārsvarā nopērkama Latvijā un Lietuvā ražotā barība). Ja šādas barības nav, mazuļiem var dot biezpienu (pēc iespējas liesāku), vārītu olu, sakapātus lociņus, kviešu, prosas putraimus.

Pirmajās 14–15 dzīves dienās cāļi nespēj regulēt un uzturēt ķermeņa temperatūru, tāpēc putnēniem jānodrošina siltums, barība un ūdens. Ja vasarā, siltajās dienās, paredzēts pavisam mazus cāļus nest ārā, tiem jāno­drošina aizvējš. Tāpat jāraugās, lai putniem nevarētu piekļūt kaķi, suņi vai kādi mežazvēri. Jāvēro labsajūta: ja cāļi skrien, lec, ēd, tad viss ir labi, bet, ja saspiedušies bariņā, tas liecina, ka tiem ir par aukstu, tad tie jānes atpakaļ siltumā.

 

Kur iegādāties cāļus

Saimniecībā “Muižas putni” inkubē olas cauru gadu. Iepriekš sazinoties, tur var iegādāties ap nedēļu vecus plikkakla cāļus, sākot no 2,50 eiro.

LA.lv
AP
Anita Pirktiņa
Laukos
Grasbergs: Zemnieku atkarība no subsīdijām ir jāmazina
1 diena
LE
LETA
Laukos
Kurzemē un Vidzemē rīko “Kazu dienas 2019”
1 diena
LE
LETA
Laukos
“Ādažu Čipsu” ražotnes automatizācijā šogad investēti 1,2 miljoni eiro
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Latvijā turpina samazināties ārstu skaits. Sasniegts zemākais līmenis pēdējo sešu gadu laikā 3
2 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Latviešu galda spēļu uzņēmums “Brain Games” nopērk lietuviešu partneri
1 stunda
LA
LA.LV
Sports
Latvijas basketbola kadetes EČ sīvā cīņā zaudē beļģietēm
1 stunda
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Neatkarīgās Latvijas karte, kas sevī slēpa divus negaidītus atklājumus
1 stunda
VK
Vita Krauja
Kultūra
Kad tētis ir Loranga. Saruna ar komponistu Edgaru Mākenu un režisoru Ģirtu Šoli
1 stunda