Laukos
Lauku sēta

Kā bez herbicīdiem iekopt aizlaistu augsni? Atbild eksperts0

Foto: Andris Soms

Jautājums. Esmu atguvis zemi, kas visu laiku bijusi atmatā un saaugusi ar biezu zāli. Kā iekopt augsni, neizmantojot herbicīdus, lai varētu sēt graudaugus? IVARS DOBELES NOVADĀ

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis iesaka rudenī, kad zāle beigusi veģetāciju, lauku apstrādāt ar smagajiem diskiem, tā sagraizot, samaļot velēnu. Tad, sajaucoties ar augsni, vecā zāle sāks trūdēt. Pirms augsnes sasalšanas lauku vajadzētu uzart, lai ziemu tas sagaida arumā (pavasarī augsni sastrādāt būs grūti, jo zāle strauji ataugs).

Pirmajā gadā nav vēlams tīrumā sēt kviešus vai citus intensīvi audzējamus vasarājus, jo tajā ieviesušās daudzgadīgās nezāles. No graudaugiem labāk izvēlēties auzas vai miežus. Auzām atšķirībā no citiem graudaugiem ir vairāk lapu, tāpēc tās spēj labāk konkurēt ar nezālēm.

Lopbarības mieži šajā gadījumā der, jo nav tik prasīgi pēc mēslojuma un ir samērā ātri novācami. Ja nezāļu spektrs ir plašs, rudenī pēc ražas novākšanas saimniekam tomēr jāizlemj par nepieciešamību lietot glifosātu saturošus herbicīdus.

LA.lv