Laukos
Gaļa un zivis

Kā pareizi perināt cāļus inkubatorā? Atbild eksperts0

Foto: Chepko Danil Vitalevich/Shutterstock

Jautājums. Perināju cāļus inkubatorā. Pirmajās divās dienās bija atbirums. Bet kāpēc aizgāja bojā nedēļu veci cāļi, ja iepriekšējā vakarā visi bija žirgti? IVETA CARNIKAVAS NOVADĀ

Pēc zemnieku saimniecības Gribēni saimnieces Līgas Rogas domām, pie vainas būs bijuši nepareizi turēšanas apstākļi – iespējams, cāļiem netika nodrošināts pietiekami daudz siltuma, putnēnus nepareizi baroja vai arī tie cieta no mitruma. Tikko dzimušiem jaunuļiem jābūt žiperīgiem un veselīgiem. Ja inkubācijas procesā rodas kādas novirzes vai arī inkubēšanai atlasa neatbilstīgas olas (putniem ļoti liela tuvradniecība, nav pilnvērtīgi baroti vaislas putni), cāļi šķiļas ne visai veselīgi.

Pirmajās 3–4 dzīves dienās zem sildītāja lampas jābūt 33–34 °C temperatūrai, pakāpeniski pa pusgrādam tā jāsamazina. Audzēšanas telpā arī jāizbrīvē vieta, kur mazuļi var uzturēties, paiet nost no sildītāja, ja kļūst par karstu. Jāvēro cālīšu uzvedība – ja tie čiepst un saspiežas kopā, tie cieš no mitruma vai aukstuma (apkārtējā temperatūra telpā ir pārāk zema).

Nereti audzētāji pieļauj kļūdu, turot cāļus uz avīzēm, bet uz tām putniem slīd kājas. Pakaiši nedrīkst būt mitri, netīri. Vislabāk šim nolūkam izmantot vecus kokvilnas palagus, T kreklus, frotē dvieļus vai aptiekās nopērkamos vienreiz lietojamos bērnu paladziņus. Vēl viens bieži pieļauts iemesls cāļu bojāejai – tiem izēdina ļoti rupjas frakcijas kombinēto spēkbarību (nevis speciālo vecumam atbilstīgo barību) un dod to no traukiem.

Kamēr cāļi mācās ēst, barība jāliek uz plakanas virsmas, piemēram, kartona, finiera. Ja nodrošina siltumu, labu barošanu, parasti izdzīvo visi inkubētie cāļi; putnkopji par normu uzskata, ja ir līdz 10% atbirums.

LA.lv