Laukos
Piensaimniecība

Janvārī vidējā piena iepirkuma cena – 307,3 eiro par tonnu0

Foto – Dainis Bušmanis

Šogad janvārī vidējā piena iepirkuma cena bija 307,3 eiro par tonnu, kas ir neliels kritums salīdzinājumā ar mēnesi iepriekš, liecina Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) provizoriskie dati.

LPCS valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks teica, ka kopumā Latvijas zemnieki janvārī nesaņēma būtiski mazāk naudas par pienu salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi. “Ja vidēji piena iepirkuma cena janvārī bijusi 307,3 eiro par tonnu, zemniekiem objektīvi maksāts no 27,5 līdz 32,5-33 centiem par litru piena,” teica Šolks.

Viņš piebilda, ka piena produktu cenas veikalos saglabājas apmēram iepriekšējo mēnešu līmenī, un tie bieži pieejami par pazeminātām cenām. “Veikalnieki prasa arvien vairāk akcijas. Ieejot veikalos var redzēt, ka kāds no piena produktiem vienmēr tiek tirgots par akcijas cenām. Lielāko daudzumu no kopējā realizētā piena produktu apmēra pārdod tieši akcijās,” sacīja Šolks.

Šolks arī atzina, ka pārprodukcijas dēļ industriālo produktu cenas patlaban ir zemas, kas liedz kāpt arī piena iepirkuma cenām.

“Pašlaik intervencē pārdot sauso vājpienu iespējams vienīgi par cenu ar lejupslīdošu soli, kas ir sliktā ziņa lielajiem ražotājiem. Ja normālos apstākļos sausā vājpiena cenai pie pašreizējām piena iepirkuma cenām būtu jābūt tuvu pie 2000 eiro tonnā, šobrīd tā tirgus cena ir apmēram 1400 eiro un tā ir zemāka par vājpiena pulvera iepirkuma cenu intervencē, kas ir nepilni 1700 eiro par tonnu,” teica Šolks.

Pēc viņa teiktā, patlaban piena iepirkuma un arī gala produktu cenām kopumā ir tendence saglabāties apmēram iepriekšējo mēnešu līmenī, taču turpmāko pāragri prognozēt.

Jau ziņots, ka Latvijas Lauksaimnieku kooperatīvu asociācija (LLKA) janvāra pirmajā nedēļā informēja, ka no šā gada sākuma piena iepirkuma cena piedzīvojusi dramatisku kritumu. “Situācija piena tirgū kļuvusi saspringta, tādēļ piena kooperatīviem jāvienojas par risinājumiem, kā noturēt pieņemamu iepirkuma cenu saviem zemniekiem. Tā kā Latvijas piena pārstrādes uzņēmumi vienlaicīgi visiem kooperatīviem samazinājuši iepirkuma cenu, viens no risinājumiem ir lemt par ilgtermiņa sadarbības partneru meklēšanu ārpus Latvijas robežām,” norādīja LLKA piena grupas vadītāja Mirdza Feldmane.

LPCS apvieno piena pārstrādes uzņēmumus un sadarbības partnerus, kas kopā realizē aptuveni 80% no Latvijā pārstrādātā piena.

LA.lv
LA
Laukos.lv
Laukos
PVD atkārtoti konstatē salmonellu Ukrainas izcelsmes olu baltuma produktā 1
2 dienas
LE
LETA/BNS
Laukos
Lietuvas minerālmēslojuma tirdzniecības kompānijas “Scandagra” peļņa sarukusi līdz 2,275 miljoniem eiro
2 dienas
AT
Agro Tops
Laukos
Vienkārši padomi miniiekrāvēja izvēlei
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Dabā
Pirmdien daudzviet valstī spēcīgi līs un dārdēs pērkons
3 stundas
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Kāpēc, pirms laika pensionējoties, nedrīkst strādāt, bet īstajā vecumā strādā, cik tik gribi?
2 stundas
VK
Vita Krauja
Kultūra
Teātris ir gaistošs mirklis. Saruna ar aktrisi Elīnu Hanzenu
Intervija 7 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Latviju pārstāvošajiem autosportistiem trīs goda pjedestāli “RallyX Nordic” debijas sacensībās Rīgā
2 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Koncertzāle “Latvija”: jauna ērģeļmūzikas citadele vai Ventspils karaļvalsts greznumlieta?
3 stundas