Laukos
Graudkopība

Jaunajā ražas sezonā LDZ gatavs nodrošināt maksimāli efektīvus pārvadājumus0


Pie sarunu galda – zemkopības ministrs Kaspars Gerhards, Ldz prezidents Edvīns Bērziņš un graudkopības nozares pārstācji.
Pie sarunu galda – zemkopības ministrs Kaspars Gerhards, Ldz prezidents Edvīns Bērziņš un graudkopības nozares pārstācji.
Publicitātes foto.

Jaunā graudu ražas novākšanas sezona ir sākusies, un gatavojoties labam ražas gadam, VAS “Latvijas dzelzceļš” (LDz) ir gatavs vietējiem graudkopjiem nodrošināt kvalitatīvus un maksimāli efektīvus pārvadājumus.

To trešdien, tiekoties ar zemkopības ministru Kasparu Gerhardu un graudkopības nozares organizācijām LATRAPS un VAKS apliecināja LDz prezidents Edvīns Bērziņš.

Vislielākais pārvadāto graudu kravu apjoms ir ražas sezonā – vasaras noslēgumā un rudens sākumā, tomēr arī citos periodos pa dzelzceļu tiek pārvadātas graudu kravas. Neskatoties uz zemāko vidējo graudu ražību 2018.gadā, pagājušajā gadā būtiski palielinājušies pa dzelzceļu pārvadāto graudu kravu apjomi – par 62,9%.

Ja 2017.gadā kopumā pārvadāts 1,7 miljoni kravu, 2018.gadā apjoms sasniedza 2,8 miljonus tonnu.

Saskaņā ar lauksaimnieku prognozēm, šogad varētu būt labs ražas gads. Jau patlaban ir sākusies labības novākšana, un sadarbībā ar Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrību “Latraps” un Vidzemes un Latgales lauksaimnieku uzņēmumu kooperatīvu VAKS graudu kravas pa dzelzceļu tiek vestas uz Liepājas graudu termināli, lai vēlāk tās krautu uz kuģa.

Tāpat jau ir pieteikti pārvadājumi uz augustu lielos apmēros, kad graudu novākšanas sezona ritēs pilnā sparā.

Vērtējot līdzšinējo sadarbību graudu pārvadājumos pa dzelzceļu, K.Gerhards pauda gandarījumu, ka graudkopības nozare domā par nākotnes iespējām un pie to īstenošanas aktīvi strādā, tāpēc ļoti būtiska ir visu iesaistīto pušu sadarbība un piedāvāto iespēju izmantošana. Viena no šīm iespējām ir iekšzemes pārvadājumi pa dzelzceļu, kas ir izdevīgi un operatīvi spēj nogādāt kravas līdz ostām, tādējādi stiprinot Latvijas graudkopju pozīcijas pasaules tirgū.

“Jāņem vērā, ka šobrīd Eiropas Komisijas un Latvijas prognozes liecina par to, ka eksportējamo graudu apjoms salīdzinājumā ar iepriekšējo – 2018. gadu, var ievērojami palielināties – līdz pat 50%. Tādēļ ir būtiski veidot iekļaujošu iesaistīto pušu sadarbību, lai arvien veicinātu Latvijas graudu eksportu, izmantojot dzelzceļa infrastruktūru. Salāgojot iekšējos maršrutus, mēs kopīgiem spēkiem varam arvien efektīvāk izmantot Latvijā esošo dzelzceļa infrastruktūru, lai ar katru gadu varētu arvien vairāk palielināt eksportēto graudu apjomu,” norādīja K.Gerhards.

Savukārt LDz prezidents Edvīns Bērziņš atzina, ka sadarbība ar graudkopības nozari pēdējos gados ir arvien uzlabojusies, un tas ir redzams arī pārvadāto graudu kravu apjomā.

“Sadarbība ar vietējiem graudkopjiem ir būtiska, jo tā gan veicina vietējo uzņēmumu ekonomisko darbību un stiprina to pozīcijas pasaules tirgos, gan arī kopīgi sniedz ieguldījumu valsts tautsaimniecībā. Ir gandarījums, ka šī labā sadarbība tiek novērtēta arī no zemkopības ministra puses, kurš paudis gatavību sniegt ministrijas atbalstu un aktīvi iesaistīties aktuālo jautājumu risināšanā,” sacīja E.Bērziņš.

Tikšanās laikā gan E.Bērziņš, gan arī LDz meitassabiedrību SIA “LDZ CARGO” un SIA “LDz Loģistika” vadība apliecināja, ka aktīvajā pārvadāšanas sezonā graudkopji tiks nodrošināti ar visiem pieejamajiem vagoniem, lai pa dzelzceļu – satiksmes mugurkaulu, graudu raža tiktu operatīvi nogādāta galamērķī. Vienlaikus E.Bērziņš uzsvēra, ka jebkurš jautājums tiks operatīvi risināts, lai pārvadājumi noritētu bez aizķeršanās.

Viens no aktuālajiem jautājumiem, kas kavē veiksmīgu pārvadājumu organizēšanu, ir graudu uzglabāšana vagonos. Gan zemkopības ministrs, gan LDz vadība, kā arī graudkopības kooperatīvu pārstāvji atzina, ka šādi gadījumi ir jānovērš, jo tas kaitē gan pašiem graudkopjiem, gan arī kavē operatīvu pārvadājumu organizēšanu pa dzelzceļu.

Pārrunājot efektīvu iekšzemes pārvadājumu pakalpojuma izmantošanu, graudkopības kooperatīvi apliecināja, ka ir gatavi sadarboties ar citām nozarēm, lai šī pakalpojuma izmantošana būtu pēc iespējas izdevīgāka arī periodos, kad netiek pārvadāts liels graudu apjoms.

LA.lv
AP
Anita Pirktiņa
Laukos
Grasbergs: Zemnieku atkarība no subsīdijām ir jāmazina
1 diena
LE
LETA
Laukos
Kurzemē un Vidzemē rīko “Kazu dienas 2019”
1 diena
LE
LETA
Laukos
“Ādažu Čipsu” ražotnes automatizācijā šogad investēti 1,2 miljoni eiro
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Latvijā turpina samazināties ārstu skaits. Sasniegts zemākais līmenis pēdējo sešu gadu laikā 3
2 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Latviešu galda spēļu uzņēmums “Brain Games” nopērk lietuviešu partneri
1 stunda
LA
LA.LV
Sports
Latvijas basketbola kadetes EČ sīvā cīņā zaudē beļģietēm
1 stunda
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Neatkarīgās Latvijas karte, kas sevī slēpa divus negaidītus atklājumus
1 stunda
VK
Vita Krauja
Kultūra
Kad tētis ir Loranga. Saruna ar komponistu Edgaru Mākenu un režisoru Ģirtu Šoli
1 stunda