Laukos
Lauku sēta

Kas ir jaunie franču gaļas truši? Atbild eksperts0


Kalifornijas trusis – tipiska, ātraudzīga šķirne.
Kalifornijas trusis – tipiska, ātraudzīga šķirne.
Foto – Valdis Semjonovs

Jautājums. Dzirdēju, ka esot izveidotas jaunas franču gaļa trušu šķirnes. Lūdzu, pastāstiet par tām! Aigars Jēkabpils novadā.

Latvijas sīkdzīvnieku audzētāju biedrības “Trusis un citi” konsultants Dzintars Rancāns stāsta, ka Lietuvā patlaban jau audzē, bet Latvijā drīz ievedīs jaunus trušu krosus Hy-Plus un Hy-Hyla.

Šie hibrīdi izveidoti Francijā, ir ļoti produktīvi, ātraudzīgi un auglīgi (metienā 9–10 trusēni). Aptuveni 77 dienās sasniedz 2,8 kg dzīvsvarā. Gaļas iznākums vidēji 60%.

Kažoks līdzīgs Kalifornijas trušiem, vienīgi jaunajiem krosiem ausis ir gaišākas, jo to izveidē izmantoti Jaunzēlandes baltā un Kalifornijas truši. Krustojot dzīvniekus, iegūto māšu ganāmpulku tūlīt tirgo. Dzīvnieki nemaksā pārmērīgi dārgi, jo ir hibrīdi, kam māte katru gadu jāgādā no jauna, līdz ar to bērnus nevar atstāt vaislai (ar to kross atšķiras no šķirnes).

Lietuvā bieži vien gaļas trušus pārdod tikai pāris dienu vecumā; tos pēc pārvešanas mājās droši var pielikt ligzdā pie tikko atnesušās trusenes. Franču gaļas trušu mātes var pārot, sākot no 3,5 mēnešu vecuma.

LA.lv