Laukos
Graudkopība

Jauni nosacījumi mazajām alus darītavām0

Foto: Shutterstock

Izmaiņas Alkoholisko dzērienu aprites likumā paredz, ka mazās alkoholisko dzērienu darītavas Latvijā drīkstēs ražot savu produkciju tikai no savvaļā augošiem vai dārzos un dravās mūsu valsts teritorijā iegūtiem augu valsts produktiem.

Grozījumi nosaka: mazā alkoholisko dzērienu darītava ir saistīta ar fizisko personu – saimnieciskās darbības veicēju – vai komersantu, kurš ražo vīnu, raudzētos dzērienus, starpproduktus vai citus alkoholiskos dzērienus no savā īpašumā vai valdījumā esošajos dārzos un dravās Latvijas teritorijā iegūtajiem produktiem.

Līdz šim likums noteica, ka mazās alkoholisko dzērienu darītavas, kurām ir atviegloti nosacījumi, lai saņemtu speciālo atļauju (licenci) apstiprināta noliktavas turētāja darbībai un akcīzes nodokļa nodrošinājuma reģistrēšanai, drīkst ražot alkoholiskos dzērienus no savā īpašumā vai valdījumā esošajos dārzos un dravās iegūtajiem produktiem vai savvaļā augošiem augiem. Šī norma pieļāva iespēju nomāt vai patapināt zemi ārvalstīs un no tur iegūtās produkcijas izgatavot alkoholiskos dzērienus Latvijā.

Ja darītavas īpašnieks ir fiziska persona, augu valsts produktus tagad varēs pirkt arī no pirmās pakāpes radiniekiem vai laulātā, kuram Latvijas teritorijā piederošā dārzā vai dravā tie iegūti. Savukārt komersantam šāda iespēja būs, ja darītavas dalībniekam, kura pirmās pakāpes radiniekam vai laulātajam pieder dārzs vai drava Latvijas teritorijā, piederēs ne mazāk kā 35% komersanta kapitāldaļu vismaz deviņus mēnešus pirms darījuma veikšanas.

Līdz ar izmaiņām likumā tiek stiprināta ģimenes uzņēmuma būtība, neapgrūtinot to ar birokrātiju, kā arī nodrošināts, ka saražotais ir tikai un vienīgi no Latvijā izaudzētā vai savvaļā ievāktā.

LA.lv