Laukos
Tehnika

Briti radījuši robotus fermerus0

Publicitātes foto.

Zinātnieki strādā pie iespējas samazināt ķīmiskā mēslojuma lietošanas apjomu par 60%, apstrādājot zemi, un vienlaikus par 40% palielināt ražīgumu. Kādas ir šīs iespējas? Protams, ieviešot aizvien progresīvāku ražošanas automatizāciju. Jau šodien mašīnas un citi mehānismi aizstāj cilvēkus daudzās tautsaimniecības nozarēs.

Šāgada februārī britu jaunuzņēmums Agritech sācis trīs gadu projektu sējumu apstrādei bez cilvēka līdzdalības. Šim nolūkam Lielbritānijas zinātnieki radījuši robotus ar fermera mākslīgo intelektu darbam lauku saimniecībās.

Šīs viedās mašīnas plānots izmēģināt trīs sezonas, Hempšīrā audzējot kviešus miltu un maizes ražošanai. Runa ir par trim robotiem, kuriem dots arī vārds – Toms, Diks un Harijs.

Pēc ārējā izskata un konstruktīvajām īpatnībām mašīnas līdzinās minitraktoriem, to svars ir 10 kg, un tie strādā bezpilota režīmā. Specifiskā fermera mākslīgā intelekta uzdevums ir vākt informāciju par laikap­stākļu maiņu, sējumu stāvokli u. tml. Roboti analizē iegūto informāciju un sastāda augsnes apstrādes darbu plānu. Šā procesa gaitā tiek ņemti vērā visdažādākie nosacījumi.

Robots Toms nodarbojas ar topogrāfiju, pēta konkrēto apkārtni, veic ražas un augsnes monitoringu un veido lauka karti. Harijs ierok stādus noteiktā dziļumā ar lielu precizitāti jeb nodarbojas ar precīzo izsēju. Savukārt Diks ravē nezāles, izmantojot mākslīgās redzes tehnoloģiju, un veic smidzināšanas darbus.

Pēc kompānijas aprēķiniem, minirobotu izmantošana ļaus par 95% samazināt ķimikāliju lietošanas nepieciešamību, par 40% palielinās peļņu un par 90% samazinās energopatēriņu.


Sagatavots pēc ārzemju preses materiāliem
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.lv