Laukos
Graudkopība

Jaunumi augu aizsardzības līdzekļu klāstā jūnijā. Insekticīdi un dzīvos organismus saturošie preparāti 0

Foto – Aija Geida

InsekticīdiSatel 100 EW – pieskares un zarnu inde kaitēkļu ierobežosai labības un rapšu sējumos, kā arī kartupeļu un cukurbiešu sējumos un stādījumos. Darbīgā viela: zeta-cipermetrīns. 2. reģ. klase. Ziemas un vasaras kviešu, ziemas un vasaras miežu, tritikāles, rudzu un auzu sējumos atļauts izmantot ievu–labību laputs, labību laputs, labību lapgraužu ierobežošanai, ziemas un vasaras rapšu sējumos – krustziežu spradžu, krustziežu spīduļa ierobežošanai, kartupeļos – kartupeļu lapgrauža, bet cukurbietēs – pupu laputs ierobežošanai. Apsmidzināt sējumus, kaitēklim parādoties. Maksimālais apstrāžu skaits sezonā – 2. Nogaidīšanas laiks labībai – 28 dienas, rapšiem – 42 dienas, kartupeļiem – 7 dienas, cukurbietēm – 14 dienas.

Lai aizsargātu bites un citus apputeksnētājus, lietot pēc plkst. 22 un pirms plkst. 5 vietās, kur ir ziedoši kultūraugi un ziedošanas nezāles, kā arī vietās, kur bites aktīvi meklē barību. Ievērot 15 m aizsargjoslu graudaugu sējumos līdz ūdenstilpēm un ūdenstecēm.

Dzīvos organismus saturošie

Kalifornikus sistēma, CBS sistēma – bioloģiskie augu aizsardzības līdzekļi, kas satur plēsējērci Neoseiulus californicus. 3. reģ. klase. Izmanto kaitīgo ērču un tīklērču apkarošanai segtajās platībās, augu mājās, kā arī atklātā laukā tomātiem, gurķiem, paprikai un pipariem, pupām, baklažāniem, zemenēm, avenēm, jāņogām, upenēm, krūmmellenēm, kazenēm, rozēm, krizantēmām, gerberām, puansetijām, dižkallām, frēzijām, fuksijām, balzamīnēm, daturām, kā arī koku, krūmu stādiem kokaudzētavās. Ierobežo parasto tīklērci, sarkano augļu koku tīklērci, zemeņu ērci, sarkano citrusaugu ērci. Ja izmanto profilaktiski, tad lieto ik pēc trīs nedēļām. Derīgā plēsējērce labi panes paaugstinātu temperatūru, nezaudē vitalitāti arī pazemināta relatīvā gaisa mitruma apstākļos. 

Ercal – satur dzīvo organismu parazītlapseni Eretmocerus eremicus, kas parazitē uz siltumnīcu baltblusiņas un tabakas baltblusiņas. 3. reģ. klase. Izmanto baltblusiņas ierobežošanai un kontrolei dārzņu un krāšņumaugu sējumos un stādījumos segtajās platībās. Profilaktiski ik pēc 7–14 dienām, vispārēji vismaz trīs reizes ar septiņu dienu intervālu, kamēr kaitēkļi ir ierobežoti. Minimālā gaisa temperatūra nedrīkst būt zemāka par 20 ºC.

Entomite-M – satur dzīvo organismu plēsējērci Stratiolaelaps scimitus, kas barojas ar trūdodiņu kāpuriem, taču barībai var izmantot arī olas un kūniņas. Papildus barībā izmanto arī tripšu kūniņas, kolembolas un sakņu ērces. 3. reģ. klase. Preparātu izmanto trūd­odiņu, tripšu, kolembolu un sakņu ērču ierobežošanai dārzeņu un krāšņumaugu sējumos un stādījumos segtajās platībās. Minimālā gaisa temperatūra nedrīkst būt zemāka par 15 ºC, augsne nedrīkst būt pārāk mitra, tai jābūt bagātai ar organisko vielu. Preparāts satur arī ērci Tyrophagus putrescentiae, kas var radīt bojājumus kultūraugiem.

Aphipar – satur dzīvo organismu parazītlapseni Aphidius colemani, kas iedēj olas laputīs, kur no tām attīstās kāpuri, kuri barojas ar laputs iekšējiem orgāniem. Kad kāpuru attīstība tuvojas nobeigumam, tie veido laputīs kokonus, laputis uzpūšas, kļūst cietats, iegūst brūnu vai pelēku krāsu. Veidojas tā sauktās mūmijas, no kurām jaunā parazītlapsene izkļūst laukā. Izmanto laputu ierobežošanai dārzeņu un krāšņumaugu sējumos un stādījumos segtajās platībās. 3. reģ. klase. Minimālā gaisa temperatūra nedrīkst būt zemāka par 16 ºC, maksimālā temperatūra 30 ºC, relatīvais gaisa mitrums virs 75%.

Entonem – satur dzīvo organismu entomopatogēno nematodi Steinernema feltiae. 3. reģ. klase. Inficētas jaunās nematodes iekļūst saimniekorganismā, kurā tās izplata savas baktērijas un izdala sekrētu, kas nomāc saimniekorganisma antibakteriālo fermentu attīstību. Nogalinot saimniekorganismu, nematodes rada barības bāzi nematožu attīstībai. Saimniek­organisms iet bojā 24–48 stundu laikā. Izmanto trūd­odiņu un tripšu ierobežošanai dārzeņu, garšaugu, zemeņu un krāšņumaugu sējumos un stādījumos segtajās platībās. Augsnes temperatūrai jābūt 8–33 ºC, nematodes ir ļoti jutīgas pret ultravioleto starojumu, nelietot tiešos saules staros.

Swirskii-Mite, Swirskii-Mite LD, Swirskii-Mite Plus – preparāti satur dzīvo organismu plēsējērci Ambliseius swirskii, kas barojas ar tripšu kāpuriem, īpaši ar Kalifornijas tripša un baltblusiņu olām un kāpuriem. Pieaugušas plēsējērces meklē laupījumu vai gaida to, tad izsūc to sausu. Var pārtikt no paprikas un baklažānu putekšņiem. 3. reģ. klase.

Swirskii-Mite un Swirskii-Mite Plus izmanto tripšu un baltblusiņu ierobežošanai krāšņumaugu un dārzeņu, izņemot tomātu, sējumos un stādījumos segtajās platībās. Swirskii-Mite LD izmanto baltblusiņu un tripšu ierobežošanai gurķu, piparu, baklažānu, rožu, gerberu sējumos un stādījumos segtajās platībās. 

Populācijas attīstība sākas, ja temperatūra regulāri pārsniedz 20–22 ºC, optimālā – 26 ºC. Optimālais gaisa mitrums virs 65%.
Vairāk par augu aizsardzības līdzekļiem lasiet šeit
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops


LA.lv