Laukos
Dārzeņi un augļi

Jaunumi augu aizsardzības līdzekļu reģistrā – dzīvie organismi0


Spānijas kailgliemezis
Spānijas kailgliemezis
Foto-LETA

Nemasys L, Nemasys H – bioloģiski līdzekļi vīnogulāju smecernieka kāpuru ierobežošanai augsnē, konteineros, podos, kā arī zemeņu stādījumos. Satur dzīvo organismu – augsnē dzīvojošu mikroskopiska izmēra nematodi (Steinernema kraussei, Heterorhabditis bacteriophora). 3. reģ. klase.

Apliet augsni vai katru augu atsevišķi, kad kaitēklis ir kāpura vai kūniņas stadijā. Ja nepieciešams, atkārtot pēc 4 nedēļām. Nematodēm nonākot kukaiņu ķermenī, tiek atbrīvotas baktērijas, kuru darbības dēļ kukainis iet bojā. Nematodes vairojas mirušā kaitēkļa ķermenī un attīsta jaunu nematožu paaudzi. Ja nematodēm barības sāk pietrūkt, tās meklē jaunu upuri. Brīdī, kad nematodes vairs nevar atrast jaunus upurus, to skaits samazinās līdz dabā esošajam daudzumam augsnē.

Nemaslug – bioloģisks līdzeklis mīkstgliemežu un kailgliemežu ierobežošanai dārzeņu un krāšņumaugu sējumos un stādījumos. Satur dzīvo organismu – augsnē dzīvojošu mikroskopiska izmēra nematodi (Phasmarhabditis hermaphrodita). 3. reģ. klase.

Nematodes gliemežu organismā nonāk caur ķermeņa dabiskajām atverēm, piemēram, elpošanas atverēm. Nematodēm nonākot gliemežu ķermenī, tiek atbrīvotas baktērijas, kuru darbības ietekmē gliemezis iet bojā. Nematodes vairojas mirušā kaitēkļa ķermenī un attīsta jaunu nematožu paaudzi. Brīdī, kad nematodes vairs nevar atrast jaunus upurus, to skaits samazinās līdz dabā esošajam daudzumam augsnē.

Apstrādāt augsni, kad gliemeži ir aktīvi. Ja nepieciešams, atkārtot ik pēc 6 nedēļām. Ar preparātu ierobežo maza un vidēja izmēra gliemežus (līdz 8 cm). Gliemeži vairojas septembrī, oktobrī; pārziemo olas vai nepieauguši īpatņi. Gliemeži aktivizējas, kad augi sāk augt un augsnes temperatūra ir virs 5 ºC. Jauni gliemeži parasti paliek augsnē, barojas ar trūdvielām bagātu organisko materiālu, attīstās un gaida, kad parādīsies augu dīgsti vai tiks iestādīti jaunie augi.

Nemasys – bioloģisks augu aizsardzības līdzeklis ābeļu, bumbieru, ogulāju un dažādu dārzeņu aizsardzībai. Satur dzīvo organismu – augsnē dzīvojošu mikroskopiska izmēra nematodi (Steinernema feltiae). 3. reģ. klase.

Izmanto ābolu tinēja ziemojošās stadijas ierobežošanai ābeļu un bumbieru stādījumos, burkānu mušu, kāpostu mušu, sīpolu mušas, pūcīšu, garkājodu, trūdodiņu, tauriņu, zāģlapseņu un tripšu kāpuru ierobežošanai dārzeņu, krāšņumaugu, garšaugu un ogulāju sējumos un stādījumos.

Apliet augus rindās no jūnija sākuma vai pēc iestādīšanas. Atkārtoti ik pēc 2 nedēļām, kamēr ir kaitēkļi. Lai ierobežotu skudras, apliet augsni vai tieši skudru pūzni. Skudras meklēs jaunu vietu skudru pūžņa veidošanai. Ja nepieciešams, veikt atkārtotu apstrādi pēc 2 nedēļām. Lai ierobežotu tauriņus, zāģlapsenes, tripšus, apsmidzināt augus, kad kāpuri ir redzami. Nepieciešama apstrāde katru nedēļu, līdz visi kaitēkļi ir izšķīlusies. Ābolu tinēja ierobežošanai apsmidzināt stumbru, skeletzarus un augsni zem vainaga. Nepieciešams veikt apstrādes katru nedēļu, kopā 3 apstrādes.

Nemasys No Ants – bioloģisks līdzeklis skudru atbaidīšanai, kas satur augsnē dzīvojošu mikroskopiska izmēra nematodi (Steinernema feltiae). 3. reģ. klase. Izmanto melno, rudo dzēlējskudru un dzelteno skudru atbaidīšanai dārzeņu, krāšņumaugu un garšaugu sējumos un stādījumos, un zālienā.

Apliet augsni vai tieši skudru pūzni. Skudras meklēs jaunu vietu skudru pūžņa veidošanai. Skudras netiek iznīcinātas, tikai atbaidītas. Tās atstāj platību, kas apstrādāta ar līdzekli. Apstrādi var veikt no aprīļa līdz septembrim, kad augsnes temperatūra virs 10 °C un kad skudras ir aktīvas.

Dzeltenās skudras būvē savus pūžņus mauriņos, rudās dzēlējskudras ir agresīvas, var dzelt, ja tiek iztraucētas. Melnās skudras pūžņus var veidot jebkurā vietā, arī zem celiņiem un gar mauriņa malām, katrā pūznī parasti mitinās 4000 līdz 7000 skudru.

Nemasys C – bioloģisks līdzeklis ābeļu, bumbieru, ogulāju un dažādu dārzeņu aizsardzībai. Satur dzīvo organismu – augsnē dzīvojošu mikroskopiska izmēra nematodi (Steinernema carpocapsae). 3. reģ. klase.

Izmanto ābolu tinēja ziemojošās stadijas ierobežošanai ābeļu un bumbieru stādījumos, krastmalmušas, pūcīšu, kāpostu pūcītes un sviļņu kāpuru ierobežošanai dārzeņu un krāšņumaugu sējumos un stādījumos.

Ābolu tinēja ierobežošanai apsmidzināt stumbru, skeletzarus un augsni zem koka vainaga no jūlija beigām līdz septembrim, kamēr temperatūra ir virs 14 °C. Lai ierobežotu krastmalmušas, apstrādāt augsni vai substrātu, parādoties kaitēkļiem. Atkārtoti apstrādāt ik pēc nedēļas. Lai ierobežotu pūcīšu un sviļņu kāpurus, apsmidzināt augus vai apliet augsni, parādoties kāpuriem. Atkārtoti apsmidzināt pēc 5–7 vai 7–14 dienām.

Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.lv
AT
Agro Tops
Laukos
‘Amazon’ smidzinātājiem jauns uzlabojums
1 diena
LA
Laukos.lv
Laukos
Cēsīs rīkos semināru gaļas liellopu audzētājiem
1 diena
LE
LETA
Laukos
Jaunas traktora piekabes reģistrācijai Valsts tehniskās uzraudzības aģentūrā būs jāiesniedz atbilstības sertifikāts
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Ar burkāniem elektroauto nebaros. Ko iesākt, lai Latvijā autovadītāji pārietu uz elektromobiļiem? 1
4 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
“Tas nav saprātīgs virziens.” Kariņš neatbalsta “AP” rosināto ideju palielināt budžeta deficītu
7 stundas
LA
LA.LV
Sports
VIDEO: “Dinamo” izbraukumu sāk ar bezierunu zaudējumu
4 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Gāja tumsā bez atstarotāja…Uz Valmieras šosejas nāvejoši notriekta sieviete
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Saglabāsies neliels sals: laika prognoze sestdienai
11 stundas