Laukos
Gaļa un zivis

Eksperta padomi bāreņos palikuša jēra kopšanā0

Foto: May Chanikran/Shutterstock

Pirms diviem mēnešiem mūsu piemājas saimniecībā aita atnešanās laikā gāja bojā, bet jēriņš izdzīvoja. Jēru dzirdījām ar govs pienu no pudelītes, sākumā ik pēc divām stundām. Tagad, kad ir jau divi mēneši, ar pienu dzirdām trīs reizes dienā. Cik ilgi jāturpina jēru dzirdīt, un kādā vecumā viņš var iztikt bez govs piena? Jērs kopā ar aitām ik dienu iet ganībās. ANITA DURBES NOVADĀ

Ja aitu māte aiziet bojā, jāmēģina jēru piesēdināt pie citas mammas, kas atnesusies tajā pašā laikā. Diemžēl nereti sprogaine svešu mazuli nepieņem, tad jāaudzē pudeļjērs – jāēdina ar pudeli.

“Ja jēram pašlaik ir divi mēneši, rodas jautājums – cik tas sver? Mazuli var atšķirt no mātes divu mēnešu vecumā, ja ir sasniedzis 20 kg dzīvsvaru. Šajā laikā tas jau var iztikt bez piena, jo prot ēst zāles lopbarību, – par to liecina dzīvnieka masa. Ja barotu tikai ar pienu, ar to nepietiktu jēra augšanai, tāpēc tas katru dienu jāved ganībās,” akcentē LLU Agrobiotehnoloģijas institūta profesore Daina Kairiša.

Zāles lopbarībai jābūt kvalitatīvai, nepāraugušai, lai dzīvnieks var uzņemt 4–5 kg zāles dienā un pieņemties svarā par 250–300 g diennaktī.

Ja dzīvmasas pieaugums ir minimāls (100–150 g), tas liecina, ka ganību zāles nav pietiekamā daudzumā vai arī tā jau pāraugusi (patlaban ganībās stiebrzāles jau ir pāraugušas, taču baltais āboliņš vēl ir pietiekami kvalitatīvs, jo tik ātri nepāraug).

Ja divu mēnešu vecumā jērs ir miesās vājš, tas nozīmē, ka tam nav sarūpēta pilnvērtīga barība (pāraugušu zāli dzīvnieks nesagremo pilnībā, tādējādi arī nevar saņemt barības vielas, kas tam vajadzīgas augšanai; ar to pietiek tikai dzīvības funkciju nodrošināšanai). Šādu jēru ganībās nevar laist, tas jātur kūtī un jānobaro atsevišķi, lai varētu uzraudzīt.

Dzīvniekam jādod graudi (auzas vai mieži), jo tie ir vieglāk sagremojami (salīdzinājumam – graudu barības sagremojamība ir ap 80%, bet zāles lopbarības – 60%). Regulāri jāseko līdzi, kā dzīvnieks aug, palaikam to nosverot, lai saprastu, vai ir pietiekams masas pieaugums. Četru piecu mēnešu vecumā jēram būtu jāsver 35–38 kg (tas ir kaušanas dzīvsvars).

LA.lv
AP
Anita Pirktiņa
Laukos
Grasbergs: Zemnieku atkarība no subsīdijām ir jāmazina
1 diena
LE
LETA
Laukos
Kurzemē un Vidzemē rīko “Kazu dienas 2019”
1 diena
LE
LETA
Laukos
“Ādažu Čipsu” ražotnes automatizācijā šogad investēti 1,2 miljoni eiro
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Ekonomika
VIDEO: Alga līdz pat 10 000 eiro mēnesī. Sludinājumos atklāj, cik strauji uzlekušas algas Latvijā
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
Slimnīca nāk klajā ar izmeklēšanā secināto par smagi piekauto krāslavieti, kurš mira slimnīcā
10 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Tas ir krājies gadus divus un vairāk.” Ozolnieki lūdz novirzīt lidmašīnu ceļus
4 stundas
LA
LA.LV
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš sasniedz pusfinālu
5 stundas
LE
LETA
Dabā
Latvijai tuvojas anticiklona centrs. Jaunākā laika prognoze svētdienai
7 stundas