Laukos
Tehnika

Kā izskatās “Ferrari”, “Citroen”, ” Ford” un “Fiat” traktori…0


‘Ferrari’ traktors
‘Ferrari’ traktors
‘Ferrari’ traktors

Daudzas automobiļu kompānijas dažādos savas pastāvēšanas posmos ir ražojušas un dažas joprojām ražo arī traktorus. Ir arī traktoru ražotāji, kas tirgū piedāvā tāda paša zīmola automobiļus. Turpinām rakstu sērijā aplūkosim populārākos no tiem.

Ferrari

Ferrari traktori tiek ražoti joprojām. Tie pārsvarā tiek izmantoti profesionālajā dārzkopībā, augļudārzos, kā arī lopkopībā – tur, kur jāstrādā šauros apstākļos.

Citroen

Savas pastāvēšanas laikā kompānija laidusi klajā tikai divus traktoru modeļus. Pirmais neoficiāli saukts par Type A. Tas bijis neliels Otrā pasaules kara laikā radīts traktors ar 12 ZS dzinēju no vieglās automašīnas Citroen Type A. Traktors nekļuva īpaši populārs, tika pārdoti tikai 500 tā eksemplāri. Pēc kara francūži ķērās pie vēl viena mēģinājuma un radīja modeli Type J. Taču tālāk par vienu prototipu netika, jo izmēģinājumos tika konstatēta traktora jaudas nepietiekamība – tikai 7 ZS. Šobrīd prototips aplūkojams Citroen muzejā.

Ford

Savukārt Ford traktoru vēsture mērāma jau vairāk nekā gadsimta garumā. Pirmo lauksaimniecības tehniku Henrijs Fords sadarbībā ar Jožefu Galambu izlaida 1907. gadā, nosaucot to par automobiļa arklu. Bet pirmais komerciāli veiksmīgais Forda traktors – Fordson Model F – parādījās 1917. gadā un tika ražots līdz 1928. gadam. 5000.–8000. sērijas Ford traktori līdz pat 2000. gada sākumam tika ražoti New Holland paspārnē. Mašīnas bija uzticamas un ne pārāk prasīgas, taču morāli novecojušas.

Fiat

‘Fiat’ traktors
Foto no LA arhīva

Faktiski kompānija Fiat kļuva par vienu no galvenajiem iemesliem, kāpēc jauni Ford zīmola traktori vairs neeksistē. Fiat Trattori tika dibināta 1919. gadā un ātri kļuva par vienu no vadošajām Eiropas lauksaimniecības tehnikas tirgū. Jau 1918. gadā Fiat prezentēja traktora modeli 702, kas kļuva par pirmo pamatakmeni kompānijas Fiat Trattori veiksmes stāstā. Taču 1991. gadā kompānija apvienojās ar New Holland Ford un sāka ražot traktorus ar New Holland zīmolu. Kopš 1999. gada New Holland kļuva par holdinga CNH Global sastāvdaļu, un tajā koncerns Fiat līdz pat šai dienai ir viens no vadošajiem. Tiesa, Fiat zīmola traktori (atšķirībā no New Holland) reti tiek izplatīti ārpus Eiropas teritorijas.
Vairāk par šo tematu lasiet šeit

Sagatavots pēc ārzemju preses materiāliem
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.lv