Laukos

“Kā kara laika cietoksnī…” Ko zemnieki dara, lai sargātu savu lauktehniku no zagļiem?0


Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: LETA

Valentīna Čāmāne, Aknīstes novada SIA “Siliņi” valdes locekle:
“Ik pa laikam nākas dzirdēt, ka lauksaimniekiem nozagta dārga tehnika, taču zog visu, pat siena ruļļus. Daudzi zemnieki satraukti jautā – ko darīt? Mēs arī nodarbojamies gan ar lopkopību, gan graudaugu audzēšanu, tāpēc pats pirmais, ko ievērojam, – pašiem ļoti jāuzmanās. Ne velti ir teiciens – sargā sevi pats, tad Dievs tevi sargās. Videonovērošanas kameras būtu vajadzīgas katrā saimniecībā, mums ir. Tehnikas sargāšanā sadarbojamies ar kaimiņiem. Paldies pašvaldībai, ka tā atbalsta zemniekus un ir paredzējusi ceļu videonovērošanu.”

Juris Pundurs, Neretas novada zemnieku saimniecības “Ģēģeri” īpašnieks:
“Zagļi no Lietuvas te, pierobežā, kļūst arvien nekaunīgāki. Arī mums pirms pāris gadiem nozaga traktoru un vēl šo to. Skaidrs, ka uz dullo viņi nenāca, par to liecina arī tas, ka paņēma pašus dārgākos augu aizsardzības līdzekļus. Viņiem ir sava noslīpēta zagšanas sistēma. Ja reiz tā, mums jāliek pretī sava sargāšanas sistēma. Mēs neapmierināmies tikai ar signalizāciju un novērošanas kamerām. Savu tehnikas bāzi pret zagļiem sargājam arī ar izraktu grāvi un uzbērtu zemes valni. Aizsardzībai izmantojam pat dzelzs-betona siles no vecās fermas. Turklāt visu uzmana arī sargs. Protams, tas, ka mums, lauku ražotājiem, 21. gadsimtā savā saimniecībā jājūtas kā kara laika cietoksnī, nav normāli. Uzskatu, ka pret traktortehnikas zādzībām daudz vairāk jādara valsts un starpvalstu līmenī.”

Gundars Kalve, Krustpils novada zemnieku saimniecības “Kalves” īpašnieks:
“Zog ne vien tehniku, bet arī degvielu no traktoriem, smagajām mašīnām un kombainiem. Arī mums atvēra bākas un ar sūknīti izpumpēja degvielu. Zagļus vēlāk noķēra. Tagad garnadžiem pretī turamies gan ar signalizāciju, gan ar videonovērošanu. Izmantojam arī apsardzes firmas pakalpojumus. No sirotājiem, kas nāk no Lietuvas, mūs sargā tas, ka viņiem jāšķērso Daugava pa tiltu, taču rūdītākiem zagļiem arī tas nav šķērslis.”

LA.lv