Laukos
Lauku sēta

Gailītis vai vistiņa? Kā noteikt cāļu dzimumu0

Foto no Pixabay.com

Jautājums. Esmu iesācēja vistu audzēšanā. Nopirku inkubatoru un gribu izperināt cālīšus, bet nezinu, kā atšķirt olas, lai šķiltos vistiņas, nevis gailīši. Pērn izšķīlās 12 gailīši un tikai 3 vistiņas. Vai ir nozīme Mēness fāzēm, liekot olas perēt? Kā zināt, vai ola ir apaugļota? SKAIDRĪTE ALŪKSNĒ

Kā stāsta LLU Agrobiotehnoloģijas institūta vadošā pētniece Aiga Trūpa, mājputnu audzēšanas saimniecībās, kur ar inkubāciju nodarbojas tikai neilgu laiku, nereti no olām izšķiļas 75–87% vīriešu kārtas cāļu. Putnkopjus, kuri vēlas audzēt vistas olu ieguvei, protams, šāda situācija neiepriecina.

Ir dažādi veidi, kā uzzināt dzimumu putnam jau kopš olu savākšanas brīža inkubācijai. Pašas vienkāršākās cāļa dzimuma noteikšanai ir pārbaudītās tautas metodes. Tās var izmantot pat putnkopis iesācējs.

Dzimuma noteikšana pēc olas formas.
Ja olai ir noapaļota forma, tad izšķilsies vistiņa. Savukārt gailīši izšķilsies no olām, kurām tievais gals ir smailāks un pagarināts.

Dzimuma noteikšana pēc olas čaumalas.
Metode ir diezgan vienkārša. Olu ar smailo (tievo) galu uz augšu paņem rokā un tausta ar pirkstu. Ja čaumalas virsma olas smailajā galā ir nelīdzena, izšķilsies gailītis. Ja virsma ir gluda, tad var gaidīt izšķiļamies vistiņu.

Dzimuma noteikšana ar ovoskopu.

Cāļa dzimumu var noteikt pēc gaisa telpas novietojuma olā. To veic ar īpašu izgaismošanas ierīci – ovoskopu. Izgaismot sāk virzienā no olas smailā gala uz strupo galu. Ja gaisa telpa atrodas tieši centrā no tievā olas gala puses, tad izšķilsies gailītis. Ja gaisa telpa novirzījusies mazliet sāņus, būs vistiņa.

Lielākā daļa metožu darbojas ar 60% precizitāti, tādēļ praksē ieteicams izmantot vairākas metodes vienlaikus, lai pareizi diagnosticētu putna dzimumu. Olu apaugļotību nosaka, tās ovoskopējot 6.–7. inkubācijas dienā. Neapaugļotu olu atšķirt ļoti viegli – tā ir caurspīdīga, dzeltenums ir tumšāks un skaidri norobežots. Normāli attīstītam embrijam ovoskopā labi redzams asinsvadu tīklojums un tumšs, kustīgs punkts (pigmentēta acs) asinsvadu lauka centrā. Nepietiekami attīstītam embrijam asinsvadi ir vāji.

LA.lv