Laukos
Gaļa un zivis

Kā pasargāt aitas no karstuma0

Foto: Iwonne Wierink/Shutterstock

Vai liela svelme aitām izraisa stresu?

LIDIJA JELGAVAS NOVADĀ

LLU Agrobiotehnoloģijas institūta profesore Daina Kairiša apstiprina: pārmērīgs karstums var atstāt nelabvēlīgu ietekmi ne tikai uz mājlopu, bet arī cilvēku veselību. Tā sekas novērojamas nekavējoties: aitām ir vēlme mazāk ēst, bet vairāk uzņemt ūdeni, ir paātrināta elpošana, dzīvnieki negrib pārvietoties, bet cenšas vairāk gulēt, slēpties paēnā, krūmājos, kur vēsāks. Ja aitas pakļautas karstuma stresa ietekmei, nevar cerēt uz produkcijas pieaugumu. Diemžēl kažoks aitu tikai daļēji pasargā no tiešajiem saules stariem (ne velti dienvidnieki nēsā cepures no aitu vilnas).

Lūk, daži ieteikumi, lai aitas neciestu no karstuma stresa.

• Ja gaidāms liels karstums (virs 30 °C), atklātās ganībās, kur nav krūmāju, dzīvniekus laiž vakarpusē vai agri no rīta. Pusdienlaikā, kad saules aktivitāte ir vislielākā, dzīvnieki jātur nojumē vai citā ēnainā vietā.

• Vajadzīgs tīrs, svaigs ūdens, kas neierobežoti pieejams no tīrām dzirdnēm, lai aitas var padzerties. Ūdens nedrīkst būt ņemts tikko no avota, jo dzīvnieki var saaukstēties.

• Efektīvi dzīvniekus var atvēsināt, aplaistot ar ūdeni. Ūdens jālej tikai uz kājām. Nevajag slapināt vilnu, jo aitām no tā vieglāk nekļūs – izmircis kažoks sutīs.

LA.lv