Laukos
Piensaimniecība

Kā patlaban klājas no nāves izglābtajiem lopiem?1

Kadrs no video

Šī gada sākumā Priekuļu novada saimniecībā ”Jaunauduļi” novārdzinātie daudzi desmiti lopu pirms vairākiem mēnešiem pārvietoti uz citu saimniecību. Tur šķietami paglābušies no slāpēm un bada, kas bija desmit govju nāves iemesls ”Jaunauduļos”. Tomēr arī jaunajā mājvietā lopiem draudot briesmas, vēstīja TV3 raidījums “Bez Tabu”.

Iepriekš jau vēstīts par cietsirdību pret dzīvniekiem Priekuļu novada saimniecībā ”Jaunauduļi”. Tur, iespējams, bada un slāpju nāvē mirušas aptuveni desmit govis. Vēl sešus lopus nācies iemidzināt, jo tie neglābjami novārdzināti. Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD) izdevies vienoties ar 80 gadus veco ”Jaunauduļu” saimnieci par pārējo 60 lopu pārdošanu citam saimniekam turpat Priekuļu novadā.

Kamēr Valsts policija (VP) kriminālprocesa ietvaros izvērtē saimnieces vainu lopu nāvē, ar raidījumu sazinās sieviete, kura uztraukusies par dzīvnieku likteni arī jaunajā mājvietā: ”Tie lopi stāv aplokā. Iedomājieties, kā tagad ir saulē, kur nav ne ēnas, nekā. Un maza ūdens vannīte uz 60 lopiem. Tur tai kopējai arī daudz citu lopu. Kā tiem tur dzīvojas? Saimnieks dzīvo Dobeles pusē. Vai viņa maz iedod visu barību lopiem? Viņa tur ņemas viena pati ar tiem lopiem. To fiziski nevar vienatnē izdarīt.”

Kopēja pārmetumus noraida

No nāves paglābtie lopi dzīvo saimniecībā Priekuļu novada Mārsnēnos, 10 kilometru attālumā no ”Jaunauduļiem”. Kopēja Ieva labprāt ved “Bez Tabu” komandu apraudzīt govis un noraida pārmetumus par labturības pārkāpumiem: ”Viņiem ir viss. Tagad ganās zaļā pļavā, dzeramā arī netrūkst. Tie, kas viņus redzējuši no malas, iespējams, nesaprot, kādā kritiskā stāvoklī govis šeit nogādāja. Tagad viņas izskatās kā deviņus mēnešus vecas. Bet īstenībā viņām ir jau divi gadi. Viņas ir riktīgi nomērdētas. Ja grib viņas izaudzēt par kārtīgām govīm, ir jābaro. Viņas nevar dažos mēnešos palikt resnas. Tās bija nomērdētas govis. Viņas bija ļoti vājas, knapi kājas vilka.”

Ūdens dzeršanai tiekot iegūts no netālās upītes, liels ūdens trauks regulāri tiekot piepildīts, barības un to piedevu netrūkstot. Tāpat kopēja Ieva teic, ka saimnieks, lai gan ikdienā dzīvo Dobeles pusē, visu nepieciešamo sagādājot. Ganāmpulkam ir arī pieaugums. Lai gan dažas govis ir atguvušās no mocībām teju pilnībā, ir tādas, kurām vēl ceļš ejams līdz apmierinošai kondīcijai.

Saistītie raksti

”Varbūt kādam šķiet, ka novārgušus lopus var uzreiz barot intensīvi ar spēkbarību, bet tas bieži vien var novest pie sliktām sekām, ja dzīvnieks nav pieradis pie tādas barības, kas īpaši attiecas uz atgremotājiem. Pie tādas barības ir jāpierod. Lēnā garā lopus var atkopt. Dzīvniekam jānodrošina tādi apstākļi, lai viņš var brīvi paēst, padzert un pasargāties no nelabvēlīgiem laikapstākļiem,” dzīvnieku aizstāves pārmetumus komentē PVD Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis.

PVD pārstāvis informē, ka dzīvnieku labturības uzraugi konkrētajā saimniecībā veikuši pārbaudes pērn, pirms vājie lopi tur nogādāti, kā arī pēc tam, un pārbaudēs ”netika konstatēts nekas tāds, kas liecinātu, ka viņi nevar rūpēties par dzīvniekiem.”

LA.lv