Laukos
Mežsaimniecība

Kā šogad mainīsies skujkoku un finierkluču cenas?0

Ilustratīvs attēls. Foto no LA arhīva.

Salīdzinājumā ar pagājušo gadu skujkoku zāģbaļķu cena šogad varētu pieaugt par 1,5%, lapu koku zāģbaļķiem cena varētu nemainīties, bet finierkluču cenas varētu pieaugt 1% ietvaros,prognozē AS “Latvijas valsts meži” (LVM) valdes loceklis Edvīns Zakovics.

LVM valdes loceklis atzīmēja, ka skujkoku cenām ir tendence augt, jo pērn Latvijā bija salīdzinoši liels skujkoku imports no Baltkrievijas, bet pašlaik šis tirgus ir ciet. Savukārt finierkluču cenas pieaugs jūras konteineru izmantošanas izmaksu sadārdzināšanās dēļ, kā arī saistībā ar bērza koksnes pārstrādātāju investīcijām jaunās tehnoloģijās, kas ir palielinājušas noieta tirgu šiem materiāliem. “Ja mums līdz šim ir bijuši stabili koksnes noņēmēji Latvijas austrumu un centrālajā daļā, tagad tas pats veidojas arī Latvijas rietumos,” atzīmēja Zakovics, piebilstot, ka LVM ieņēmumus visvairāk ietekmē tieši situācija zāģbaļķu un finierkluču tirgū.

Viņš arī atzina, ka patlaban neredz faktorus, kuri varētu ietekmēt, piemēram, apša un baltalkšņa cenas.

Zakovics arī norādīja, ka pieprasījums pēc enerģētikā izmantojamās koksnes sarūk. “Iepriekš esam piedzīvojuši vairākas siltas ziemas, līdz ar to nav pieprasījuma. Tāpat iepriekšējā periodā zemas bija naftas cenas, ar kurām ļoti cieši saistītas gāzes cenas. Ja ražošanas pusē tas ir ļāvis priecāties par zemākām degvielas cenām, enerģētikā mazinājis pieprasījumu pēc koksnes,” norādīja LVM valdes loceklis. Arī granulu tirgū silto ziemu dēļ ir krities pieprasījums.

LVM apgrozījums pagājušajā gadā bija 256,87 miljoni eiro, kas ir par 1,8% mazāk nekā 2015.gadā, savukārt uzņēmuma peļņa samazinājās par 14,6% un bija 50,614 miljoni eiro, liecina informācija “Firmas.lv”.

LVM apsaimnieko 1,63 miljonus hektāru valsts meža zemes. Galvenais uzņēmuma produkts ir kokmateriāli, katru gadu piedāvājot tirgū aptuveni piecus līdz septiņus miljonus kubikmetru koksnes. 100% uzņēmuma akciju pieder valstij, un to turētāja ir Zemkopības ministrija.

LA.lv
AP
Anita Pirktiņa
Laukos
Grasbergs: Zemnieku atkarība no subsīdijām ir jāmazina
1 diena
LE
LETA
Laukos
Kurzemē un Vidzemē rīko “Kazu dienas 2019”
1 diena
LE
LETA
Laukos
“Ādažu Čipsu” ražotnes automatizācijā šogad investēti 1,2 miljoni eiro
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Latvijā turpina samazināties ārstu skaits. Sasniegts zemākais līmenis pēdējo sešu gadu laikā 3
2 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Latviešu galda spēļu uzņēmums “Brain Games” nopērk lietuviešu partneri
1 stunda
LA
LA.LV
Sports
Latvijas basketbola kadetes EČ sīvā cīņā zaudē beļģietēm
1 stunda
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Neatkarīgās Latvijas karte, kas sevī slēpa divus negaidītus atklājumus
1 stunda
VK
Vita Krauja
Kultūra
Kad tētis ir Loranga. Saruna ar komponistu Edgaru Mākenu un režisoru Ģirtu Šoli
1 stunda