Laukos
Piensaimniecība

Govs laiza kopējas apģērbu. Kādas minerālvielas lopiņam trūkst?0

Foto – Reuters/Scanpix

Jautājums. Visas govis ēdinām vienādi – ar miltiem, sienu, vitamīniem, laizāmo sāli, taču viena laiza kopēja apģērbu. Kāpēc tā? OLGA GULBENES NOVADĀ

Atbilde.
Pēc Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Jēkabpils biroja vadītājas Ziedītes Bimšteines domām, liellopam kaut kā trūkst barībā. Nav zināms, cik daudz minerālbarības saņem dzīvnieki. Nereti mazo saimniecību īpašnieki uzskata, ka vienai govij dienā pietiek ar sauju, kas atbilst vien 50 g, bet tas ir krietni par maz – dienas devai jābūt vismaz 100–150 g. Ja slaucamajām govīm pieejama tikai laizāmā minerālbarība, jāņem vērā, ka dzīvnieks dienā spēj uzlaizīt ne vairāk par 50 g.

Saimniece liellopus baro ar enerģiju saturošu barību, bet nav zināms, vai tie saņem proteīnu. Ja govīm neizēdina labi sagatavotu skābbarību, bet dod tikai sienu, rodas ļoti liels proteīna deficīts. No proteīna barības līdzekļiem visaugstākā vērtība ir sojai, taču lopkopji to reti kad iegādājas, jo maksā diezgan dārgi. Lētākas ir pupas un rapsis. Lietojot šos lopbarības līdzekļus, govis arī var nodrošināt ar proteīnu.

LA.lv