Laukos
Dārzeņi un augļi

Biškopim zināšanai. Kad jāsēj gurķene?0

Foto: Coulanges/SHUTTERSTOCK

Kad jāsēj nektāraugs gurķene? Vai vajag labi iekoptu zemi?

ANDRIS SMILTENES NOVADĀ

Ārstniecības gurķene (Borago officinalis) jeb gurķumētra ir viengadīgs garšaugs, nektāraugs, kas labā augsnē veido ap 1 m augstu krūmu. Ziedēšana sākas aptuveni 50 dienas pēc sēklu sadīgšanas un turpinās līdz jūlija beigām, jo augi zied pakāpeniski, vienlaikus apakšējos zaros briedinot sēklas. Visintensīvāk ziedēšana norisinās pirmajās nedēļās,” skaidro SIA Mazbungas saimnieks Ģirts Romanovskis.

Nezāļu apkarošana

Gurķene vislabāk jutīsies vidēji smagās augsnēs ar vismaz 3% trūdvielu saturu, taču vissliktāk – smilšainās augsnēs.

Sēklas sēj aprīļa beigās, maija sākumā. Sējot pēc iespējas agrāk, iespējams labāk cīnīties ar nezālēm. Sēj 3 cm dziļi, pēc sējas augsni pieveļ ar veltni, kas īpaši svarīgi, ja gaidāms sauss laiks. Ja paredzēts iegūt sēklas (maksimāli iegūstamo sēklu daudzums ir 50%, jo augs vienlaikus gan zied, gan briedina sēklas), ieteicams sēt blīvsējā (attālums starp rindām ap 12 cm), patērējot 20–25 kg/ha (pie dīdzības 60%), tad sējumu nevajadzēs ravēt. Izsējot 10–15 kg/ha, sējumā saaugs nezāles.

Taču gurķeni var sēt arī vagās ar 60 cm rindstarpu attālumu, izsējot 7 kg/ha. Šādi audzējot, augi kupli sacero, tomēr rindstarpas noteikti jāuztur brīvas no nezālēm, augsni regulāri rušinot.

Labvēlīgos apstākļos gurķene sadīgst desmit dienās. Kamēr augi nav pārsnieguši 10 cm garumu, tiem ir bīstama nezāļu konkurence. Ja tās apsteidz nektāraugus sākuma periodā, gurķene nīkuļos, sliktāk augs. Audzējot blīvsējā, nezāles var appļaut, kamēr gurķene ir ap 10 cm gara.

 

Vairojas ar pašizsēju

Sēklas ievāc jūlija beigās, augusta sākumā. Nokultas sēklas žāvē uz seguma, ik pa laikam apmaisot. Dīgtspēju tās saglabā vismaz četrus gadus.

Gurķene labi vairojas arī ar pašizsēju. Nereti novērots, ka pašizsējušās sēklas sadīgst āgrāk un labāk nekā tīrumā sētās. Laukā, kur gurķene izplatījusies ar pašizsēju, ieteicams augsni uzrušināt (noecēt, nokultivēt vai sekli apstrādāt ar diskiem), lai sēkla iestrādājas zemē. Pēc sadīgšanas jāpievērš uzmanība nezālēm, jo tās saaugs daudz vairāk nekā pirmajā gadā, arumā sētās. Nezāles jāappļauj, kamēr gurķene ir ap 10 cm gara.

Sēklu iegāde

Gurķenes sēklas var iegādāties:
• zemnieku saimniecībā Kalauzas (Cēsu novada Vaives pagastā) par 12,50 eiro kilogramā (dīdzība 60%),
• SIA Mazbungas (Bauskas novada Dāviņu pagastā) par 20 eiro kilogramā (dīdzība virs 70%).

Vai gurķumētra ir labs nektāraugs

Tā kā gurķene visintensīvāk zied pirmajās nedēļās, tad bišu saimes pie lauka jāpieved pirms nektārauga ziedēšanas sākuma. Uz 1 ha izvieto vismaz četras saimes. Lai aktivizētu bišu darbošanos gurķenes sējumos, medus vācējām iepriekš nav vajadzības izēdināt ar gurķenes ziediem aromatizētu sīrupu.

Zemnieku saimniecības Kalauzas īpašnieks Artis Rode skaidro, ka bites apmeklē gurķenes cauru dienu, arī tad, ja gaisa temperatūra ir zema (12–15 °C), ir apmācies vai smidzina lietutiņš. Gurķenes izkonkurē pat tādus nektāraugus kā balto amoliņu, facēliju vai daglīti. Taču, ja blakus ir rapša lauks, bitēm šis krustziedis šķiet interesantāks. Labvēlīgos laika apstākļos laikus pievedot gurķenes laukiem bišu saimes, no hektāra var iegūt 200 kg medus (salīdzinājumam: no facēlijas 300 kg, no baltā amoliņa 350 kg).

Bites no gurķenes ievāc arī ziedputekšņus, taču niecīgā daudzumā – aptuveni par trešdaļu mazāk nekā no facēlijas.

LA.lv