Laukos
Gaļa un zivis

Kad atmaksājas liellopu audzēšana? Atbild eksperts0


‘Limuzīnas’ gaļas govis
‘Limuzīnas’ gaļas govis
Foto – Dainis Bušmanis

Jautājums. Cik lielam jābūt gaļas liellopu ganāmpulkam, lai to audzēšana būtu ienesīga? ĒRIKS DOBELES NOVADĀ

“Ja īpašumā ir zeme un saimniecībā nekas nav jābūvē liellopu turēšanai, tad, lai dzīvnieki sevi atpelnītu, ganāmpulkā jābūt vismaz 40 mātes govīm. Ir pierādījies, ka ar tik lielu daudzumu zemnieks var uzturēt savu ģimeni, atjaunot ganāmpulku, paturot telītes ataudzēšanai un pārdodot tikai bullīšus,” apgalvo Latvijas Gaļas liellopu asociācijas valdes priekšsēdētāja Aija Ādama.

Saimnieki, kuriem ir papildu darbs, gaļas liellopu audzēšanas biznesu parasti sāk attīstīt ar desmit govīm un vienu bullīti.

Šķirnes dzīvnieku pirkšana ir ļoti dārgs pasākums: grūsna tele maksā 2500 eiro, lecināma tele – 2000, maza telīte – 1500, bet kvalitatīvs bullītis – vismaz 300–3500 eiro.

Sākoties piena krīzei, daudzi zemnieki pārgāja uz gaļas ražošanu. Arī patlaban gaļas dzīvnieku audzētāju saimniecību skaits Latvijā turpina pieaugt – Gaļas liellopu asociācijai jau ir noslēgti līgumi ar 900 pārraudzībā esošām saimniecībām. Gaļas lopu audzēšana ir kļuvusi par peļņu nesošu biznesu, jo zīdītājgovju un teļu ganīšanai tiek izmantotas lielās pļavu platības.

Eksportam uz ārzemēm pašreiz visvairāk pieprasīti ir Šarolē un Limuzīnas šķirnes teļi, taču liellopu gaļas tirgū lielākais noiets ir Herefordas un Angus šķirnes dzīvniekiem – tiem ir visgaršīgākā gaļa, tāpēc to plaši izmanto steika gatavošanai visā pasaulē.

LA.lv