Laukos
Bizness

“Kainaiži” veidos pasaulē pirmo sulu koku parku0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Valdis Semjonovs

Smiltenes novada uzņēmuma “Kainaiži” (zīmols “Birzī”) ar Smiltenes pašvaldības finansiālu atbalstu uzņēmuma teritorijā šogad plāno stādīt sulu koku parku, pastāstīja “Kainaiži” īpašnieks Ervins Labanovskis.

Paralēli bērzu sulu dzērienu un citu produktu ražošanai uzņēmums attīsta tūrismu, uzņemot ražotnē vietējos un ārvalstu tūristus, iepazīstinot viņus ar bērzu sulu ražošanu un piedāvājot degustācijas. Tūrisma virzienu plānots attīstīt, izveidojot parku, kurā viesiem iepazīties ar dažādām koku šķirnēm, no kuriem iegūst sulas. “Šogad ar Smiltenes pašvaldības finansiālu atbalstu stādīsim pasaulē pirmo sulu koku parku, kurā būs pieejama apskatei Kanādas kļava, dažāda veida bērzi un valrieksti, jo arī no tiem var tecināt sulas,” sacīja Labanovskis. Pēc viņa teiktā, parks taps “Kainaižiem” piederošajā teritorijā, un tā platība būs apmēram 1-1,5 hektāri.

Sākotnējo kokus varēs tikai aplūkot vizuāli, jo jāpaiet apmēram 15 gadiem līdz tie sasniegs pietiekami lielu apkārtmēru, lai tajos varētu urbt un no tiem iegūt sulas. Līdz ar to apskatīties un pastaigāties parkā būs iespējams jau šovasar, bet klātienē iepazīties ar sulu tecināšanas procesu – tikai pēc daudziem gadiem.

Parka izveide būs pakāpenisks process, tāpēc nav iespējams aplēst kopējo tā izveidē nepieciešamo investīciju apmēru. Tomēr investīciju projekta sākotnējās izmaksas būs apmēram 3000 eiro. Lielāka daļa finansējuma nāk no Smiltenes pašvaldības speciālās atbalsta programmas uzņēmēju idejām, bet atlikusī daļa ir pašu līdzekļi un aizņēmums bankā. Pēcāk parka uzturēšanai un labiekārtošanai būs nepieciešami papildu ieguldījumi. Nākotnē ir plāns iegādāties papildu stādus, lai parkā iestādītu vēl vairāk dažādu koku.

“Parka izveide noteikti nebūs process, kas ātru paveicams un drīz vien noslēdzas. Tas būs savā veidā mūžīgs process, jo parku plānots papildināt un pilnveidot. Šogad plānojam stādīt Latvijas purva un pļavas bērzus, Kanādas kļavu, Latvijas kļavu un melno valriekstu, no kura Kanādas un ASV pierobežā samērā daudz tecina sulu,” sacīja Labanovskis.

Viņš gan atzina, ka valriekstu stādīšana Latvijas klimatiskajos apstākļos ir zināma veida risks, bet pauda cerību, ka kopā ar dārzniekiem tos izdosies izaudzēt. Vēlāk, konsultējoties ar speciālistiem koku audzēšanā parku iecerēts papildināt ar citiem kokiem, piemēram, ASV augušo dzelteno bērzu un dažādām kļavām, no kurām arīdzan iegūt sulu.

Informācija “Firmas.lv” liecina, ka “Kainaiži” 2016.gadā strādāja ar 32 755 eiro apgrozījumu un 1058 eiro peļņu.

“Kainaiži” ir reģistrēti 2012.gadā un nodarbojas ar augļu un dārzeņu sulu, kā arī bezalkoholisko dzērienu ražošanu. Kompānijas vienīgais īpašnieks ir Labanovskis.

LA.lv