Laukos
Dārzeņi un augļi

Kaitēkļu izplatība dārzeņu sējumos jūlijā0


Kāpostu laputu bojājums.
Kāpostu laputu bojājums.
Foto: M.Bērziņa

Māra Bērziņa, VAAD Kurzemes reģionālās nodaļas vecākā inspektore

Jūlijā ar plašāko iespējamo kaitēkļu klāstu var lepoties kāposti. Jau vairākas sezonas pirmo vietu šajā klāstā ieņem kāpostu cekulkode. Kaitēklim gadā attīstās vairākas paaudzes, tādēļ kāpostu stādījumos vienlaikus atrodami gan pieaugušie īpatņi tauriņi, gan kāpuri, kas barosies, gan jau iekūņojušies kāpuri. Pelēcīgos cekulkožu tauriņus var konstatēt un mazā stādījumā arī ierobežot, izvietojot feromonu lamatas.

Arī kāpostu un rāceņu balteņu baltie tauriņi jūlijā masveidā lidināsies virs kāpostu stādījumiem. Drīz vien no dzeltenajām, grupās novietotajām oliņām šķilsies kāpuri, kas barosies ar kāpostu lapām.

Vakara un nakts stundās turpinās lidot pūcīšu tauriņi, kas arī dēs olas, no kurām šķilsies pūcīšu kāpuri. Pūcīšu kāpuri izalo kāposta galviņu, atstāj tur ekskrementus un padara to nelietojamu pārtikā.

Turpinās veidoties arī laputu kolonijas – ja lapas kļūst bālas ar violetu nokrāsu un deformējas, tad dažas laputis jau būs atrodamas.

Kāpostu stādījumos jūlijā iespējama arī sausplankumainības, pelēkās un baltās puves pirmo pazīmju parādīšanās uz augiem. Izveidojoties noteiktai laika apstākļu sakritībai – paaugstinātam mitrumam un siltumam –, kāpostaugiem pastāv iespēja inficēties ar krustziežu sakņu augoņiem.

Burkānu sējumos mēneša beigās aktivizēsies burkānu mušas otrā paaudze. No augsnes izlidojušās mušas arī var konstatēt un nelielās platībās ierobežot, izvietojot sējumā dzeltenos līmes vairogus. Burkānu mušas invadētajām saknēm laksti iegūst sarkanvioletu krāsu, turpretī burkānu lapu blusiņas pārņemtajiem augiem saknes slikti attīstās un lapas ir deformējušās, jo apakšpusē barojas kaitēkļi.

Arī biešu mušai galda biešu lapās attīstīsies otrā paaudze. Kāpuru attīstībai vairāk piemērots mēreni silts un mitrāks laiks. Arī augiem būs izveidojusies pietiekami liela lapu masa, lai kāpuri neapdraudētu ražas veidošanos. Iespējama arī pupu laputu koloniju veidošanās biešu lapu apakšpusē. Uz biešu lapām turpināsies dažādo lapu plankumainību izplatība.

Sīpolu stādījumos un sējumos iespējama neīstās miltrasas infekcijas attīstība. Arī šai slimībai vajadzīgs lielāks mitrums, tai patīk nezāļaini, sabiezināti sējumi, kuros ilgāk saglabājas rīta rasa. Svarīgi pamanīt pirmās pazīmes – ja loki sāk zaudēt spīdumu, uz tiem veidojas plankumi ar pelēcīgu apsarmi, bet līdz ražas vākšanai vēl ilgs laiks gaidāms, tad bez slimības ierobežošanas paredzētā raža var nenobriest un sliktāk uzglabāties. Jūlijā iespējami arī profilaktiskie fungicīda smidzinājumi puvju ierobežošanai uzglabāšanas laikā.

Neīstās miltrasas izplatīšanās iespējama arī ķirbjaugu sējumos. Pēc pirmo pazīmju parādīšanās to var ierobežot ar atbilstoša fungicīda smidzinājumu, ievērojot atkārtota lietojuma iespējas un nogaidīšanas laiku līdz ražas novākšanai.

Tomātiem gan segtajās platībās, gan arī atklātā laukā iestādītajiem jūlijā var sākties tomātu augļu brūnās puves izplatība. Infekcija rada būtiskus ražas zudumus, ko var samazināt, smidzinot atbilstošu fungicīdu tās ierobežošanai. Savukārt tomātu augļiem konstatējot tomātu augļu galotnes puvi, fungicīdi nepalīdzēs, bet jāizvērtē mēslojums, ko saņēmuši augi, jo tā izpaužas kalcija (Ca) trūkums.

Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.lv
LE
LETA
Laukos
“Iļģuciema kvasa” ražotājam pērn palielinājies gan apgrozījums, gan peļņa
13 stundas
LE
LETA
Laukos
Latvijā saražotā alus apmērs turpina pieaugt
15 stundas
AT
Agro Tops
Laukos
Cik ienesīgi audzēt lucernu kukurūzas rindstarpās?
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Negribēja nogalināt draugu…Jaunietim piespriež astoņus gadus cietumā 1
5 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Sevastova Jūrmalas WTA turnīru sāk ar pārliecinošu uzvaru
5 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ekonomika
Reiram būs jālemj par mutisku aizrādījumu VID vadītājai Jaunzemei. Ministrija skaidro iemeslus
10 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Nervu sabrukums, parādi līdz ausīm…” Kokneses kokaīna lietā aizturētais garāžas saimnieks izlaists no cietuma
4 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Aļonas brīvais kritiens turpinās – Ostapenko izgāžas arī Jūrmalā
4 stundas