Laukos

Kāpēc muskuspīles nedēj? Atbild eksperts0

Foto – ANGIOLINO BARUFFA/SHUTTERSTOCK

Jautājums. Pērn iegādājos muskatpīlēnus, bet tās joprojām nav sākušas dēt. Baroju ar kartupeļiem, kviešiem, miltiem, olu čaumalām, mikroelementiem. Putni iet brīvā dabā. IVARS SMILTENES NOVADĀ

“Ja pīles tiek laistas brīvā dabā, iespējams, tās sākušas dēt, tikai saimnieks nav to pamanījis, jo muskuspīlēm patīk olas slēpt. Audzētājam vajadzētu arī pārliecināties vai iegādātas pīļu mammas. Putni nedēj arī tādā gadījumā, ja tie ir pārbaroti, aptaukojušies,” skaidro Zane Rostokina, zemnieku saimniecības “Vilciņi” saimniece.

Muskuspīles parasti sāk dēt sešu mēnešu vecumā. Gadā izdēj 20–50 olu. Dara to vakara stundās vai no rīta un, ja teritorija nav ierobežota, cenšas nobēgt pēc iespējas slepenākās vietās: krūmos, garā zālē, nātru puduros, kur arī noslēpj olas. Dējējām bieži ir vairāki novērotāji: žagatas, vārnas un citi dabas draugi, kas pie pirmās izdevības izēd no ligzdas olas.

Muskuspīļu dzimumu var atšķirt pēc izmēriem – tēviņi ir daudz lielāki par mātītēm, tie sasniedz ap 6 kg, bet mātītes 2,5–3 kg svaru.

Lai ūdensputni dētu, tiem daudz jākustas, brīvi jāstaigā lauku sētā, vienlaikus raugoties, lai netiktu pārbaroti. Milti, vārīti kartupeļi uzdzen masu – tos ieteicams izmantot kā enerģijas avotu ziemā, bet ne gada siltajos mēnešos. Pavasarī, kad sāk augt zāle, šī barība no ēdienkartes jāsvītro. Pīlēm paber tikai graudus vai rupji maltu graudu maisījumu. Muskuspīlēm garšo nātres, burkāni, pienenes, tās labi uzlasa gliemežus, kukaiņus. Ar citiem mājputniem tās nesatiek – parasti citus aiztriec, tikai tad ķeras pie ēšanas. Dzeramajam ūdenim dzirdnēs jābūt tīram, līmenim – tādam, kas atbilst knābja garumam.

LA.lv