Dzīvesveids, Lauku sēta

Vai teļiem drīkst izēdināt kāpostus un nātres?

Jautājums. Cik daudz kāpostu drīkst dot pāris mēnešu veciem teļiem? Jānis Tukuma novadā.

Pēc LLKC Lopkopības kompetenču centra vadītājas Anitas Siliņas teiktā, kāposti ir sulīgā barība, kas tomēr nav izmantojama kā barības līdzeklis tik jauniem dzīvniekiem.

Teļiem, kas paredzēti nobarošanai, kāpostus var sākt izbarot tikai no 6–8 mēnešu vecuma. Ieteicamā deva jaunlopiem ir 10–20 kg diennaktī, kāpostiem jābūt sasmalcinātiem.

Slaucamajām govīm kāpostus izēdina līdz 30 kg dienā. Dodot lielākās devās, liellopiem var rasties veselības traucējumi, piena produktivitātes samazināšanās.

Jautājums. Vai nātru lapas drīkst izēdināt govīm? Valte Auces novadā.

Pēc LLU Veterinārmedicīnas fakultātes Klīniskā institūta asociētās profesores Laimas Liepas teiktā, govīm (arī aitām, zirgiem, cūkām) var dot nātru sienu pie barības (svaigā veidā nātres tām negaršo).

Govīm devas nav noteiktas, bet, veicot eksperimentu, jau 100 g nātru siena (pie rupjās barības) spēj uzlabot spurekļa satura pH līmeni, t.i., mazinājusies spurekļa acidoze.

Tomēr vairumā gadījumu nātres lieto izslaukuma celšanai un piena kvalitātes uzlabošanai. Govīm mēles un mutes gļotāda ir bieza, tāpēc nātru lapu dzelkšņi netraucē.

Pievienot komentāru