Laukos
Dārzeņi un augļi

Kartupeļiem un bietēm gada laikā cenas kāpušas trīskārtīgi; būtisks cenu kritums – vien citrusaugļiem0

Foto – LETA/Zane Bitere

Šā gada jūnija otrajā nedēļā, salīdzinājumā ar to pašu periodu pagājušajā gadā pērn būtiski palielinājušās cenas dārzeņiem, augļiem un šokolādei, savukārt būtisks cenu samazinājums novērots tikai dažu citrusaugļu kategorijās, liecina Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) rīcībā esošā informācija.

Vislielākais cenu pieaugums – par 199% gada laikā bija sīpoliem – no 0,38 eiro līdz 1,14 par vienu kilogramu (eiro/kg).

Kartupeļiem cena augusi par 114% – no 0,38 eiro/kg līdz 0,80 eiro/kg, galda bietēm par 109% – no 0,34 eiro/kg līdz 0,72 eiro/kg, bet galviņkāpostiem par 42% – no 0,55 eiro/kg līdz 0,78 eiro/kg.

Cenu kāpums banāniem bija no 1,22 eiro/kg līdz 1,57 eiro/kg, importa zemenēm, tostermaizei un kviešu miltiem attiecīgi no 3,36 eiro/kg līdz 4,27 eiro/kg, no 1,62 eiro/kg līdz 2,05 eiro/kg, no 0,76 eiro/kg līdz 0,97 eiro/kg, lielogu dzērvenēm spainītī no 3,18 eiro par litru līdz 4,02 eiro par litru, piena šokolādei “Ekstra” par 25% no 1,10 eiro/100g līdz 1,38 eiro/100g, apelsīniem no 1,11 eiro/kg līdz 1,37 eiro/kg

Savukārt ievērojamākais cenu samazinājums gada laikā bija mandarīniem – no 2,25 eiro/kg līdz 1,49 eiro/kg, citroniem no 2,43 eiro/kg līdz 1,83 eiro/kg, kā arī bumbieriem no 1,54 eiro/kg līdz 1,19 eiro/kg.

Cenas samazinājums bijis sulespuķu eļļai un biezpienam (tauku saturs 9%) – attiecīgi no 2,23 eiro/l līdz 1,84 eiro/l un no 4,84 eiro/kg līdz 4,02 eiro/kg, kafijas pupiņām no 15,68 eiro/kg līdz 13,42 eiro/kg, 2% kefīram no 1,11 eiro/l līdz 0,97 eiro/l.

“Sakarā ar pagājušā gada sausumu dārzeņu ražas Latvijā bija mazākas un krājumi beidzās ātrāk. Šogad jūnija sākumā pamata dārzeņi bija importēti. Ēģiptes sīpoli, Maķedonijas un Polijas kāposti, Izraēlas burkāni un kartupeļi no visas Eiropas. Zemenes pamatā no Grieķijas, bet vietējās zemenes tikai vienā lielveikalu ķēdē. Ķiršiem un krūmmellenēm bija akcijas cenas, kas šogad bija augstākas, kā pagājušajā gadā,” komentēja Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe.

Tāpat viņa atzina, ka pieaugot graudu cenai pasaules tirgos, arī Latvijā palielinājas miltu cena.

“Maizes cenas kāpums arī daļēji ir saistīts ar miltu cenām, bet vairāk ar citu resursu cenu kāpumu. Tāpat maizes cepēju vidū ir ļoti liela konkurence, tāpēc ilgstoši tika turētas zemas cenas. Cenu samazinājums saulespuķu eļļai un kafijai ir saistīts ar pasaules tirgus cenām,” rezumēja Gulbe.

LTVC izveidots 1995.gadā kā Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta struktūrvienība. Centrs vāc, apkopo un sniedz Eiropas Komisijai informāciju par noteiktu lauksaimniecības produktu cenām un apmēriem. Iegūtā informācija tiek izmantota lauksaimniecības produktu ražošanas un tirgus stāvokļa novērtēšanai, intervences pasākumu pamatošanai un noteiktu lauksaimniecības produktu muitas vērtības noteikšanai.

LA.lv
LE
LETA
Laukos
“Iļģuciema kvasa” ražotājam pērn palielinājies gan apgrozījums, gan peļņa
13 stundas
LE
LETA
Laukos
Latvijā saražotā alus apmērs turpina pieaugt
15 stundas
AT
Agro Tops
Laukos
Cik ienesīgi audzēt lucernu kukurūzas rindstarpās?
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Negribēja nogalināt draugu…Jaunietim piespriež astoņus gadus cietumā 1
5 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Sevastova Jūrmalas WTA turnīru sāk ar pārliecinošu uzvaru
5 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ekonomika
Reiram būs jālemj par mutisku aizrādījumu VID vadītājai Jaunzemei. Ministrija skaidro iemeslus
10 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Nervu sabrukums, parādi līdz ausīm…” Kokneses kokaīna lietā aizturētais garāžas saimnieks izlaists no cietuma
4 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Aļonas brīvais kritiens turpinās – Ostapenko izgāžas arī Jūrmalā
4 stundas