Laukos
Dārzeņi un augļi

Kartupeļu novākšana varētu turpināties līdz pat septembra beigām0

Foto no LA arhīva

Lai gan daļa šā gada kartupeļu ražas no Latvijas laukiem jau novākta, vēl vismaz puse kartupeļu vēl jānovāc un ražas novākšana varētu turpināties vismaz līdz septembra beigām, prognozēja Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle.

“Kartupeļu ražas novākšana vēl rit pilnā sparā un nav tā, ka visa raža jau novākta. Lielajām saimniecībām, kas ražu vāc ar kombainu, ir problemātiski to paveikt, jo daudzviet ir tik sauss, ka nevar novākt kartupeļus. Jāgaida, kamēr tiem paliek stingrāka miza vai uznāk lietus, kura patlaban pietrūkst,” sacīja Kraukle, piebilstot, ka vēl vismaz puse kartupeļu nav novākti.

Viņa atzina, ka sausuma dēļ kartupeļi šogad padevušies mazāki un tiem lēni briest miza, kas ir nepieciešams, lai lauksaimniecības tehnika ražas novākšanas laikā tupeņus neapskādētu, kamdēļ var būt problēmas tos uzglabāt. Pozitīvi vērtējams, ka pārtikas kartupeļiem ir gana labs sausnes saturs.

Daudzviet kartupeļus šovasar apdraudējis kraupis, kā tas mēdz būt sausos gados. Pašreizējos apstākļos gan tas vairs skādi nenodara. “Patlaban papildus postījumus kraupis vairs nerada. Tie bojājumi, kas ir, izveidojušies vasaras laikā,” viņa sacīja.

Pēc viņas teiktā, kopējā kartupeļu raža šogad Latvijā būs zemāka nekā ierasts, lai gan vēl ir pāragri precīzi spriest par kopējo ievāktās ražas apmēru. Šogad Latvijā varētu būt par apmēram 10-15% zemāka kartupeļu raža salīdzinājumā ar normālu ražas gadu. Taču mazāks ievāktais ražas apmērs būs arī citās valstīs. “Visā Eiropā kartupeļu ražas ir zemākas,” viņa atzīmēja.

Kraukle pieļāva, ka zemākas ražas dēļ šogad varētu palielināties arī kartupeļu cenas salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, kad tās Latvijas kartupeļu audzētāju skatījumā bija zemas. Tomēr precīzu cenu pieauguma apmēru ir pāragri prognozēt.

LA.lv