Laukos
Dārzeņi un augļi

Kartupeļu šogad būšot tikpat, cik pērn0

Foto – Zanda Birze

Kartupeļu ražas masveida novākšana šogad Latvijā varētu novēloties par vairāk nekā nedēļu, tikmēr raža varētu būt apmēram pagājušā gada līmenī, kas nozīmē kopumā apmēram 500 000 tonnas.

Kā atzina Kartupeļu Audzētāju un pārstrādātāju savienības vadītāja Aiga Kraukle, patlaban gaidāmo ražas apmēru ir pāragri prognozēt. Taču daudzviet kartupeļu bumbuļu skaits ir ļoti labs, tāpēc nav bažu, ka kartupeļu raža varētu būt sliktāka nekā pērn.

Viņa norādīja, ka pagaidām kartupeļu attīstība nav apdraudēta, un laikapstākļi ir optimāli. Salīdzinoši vēsā vasara kartupeļus nav negatīvi ietekmējusi, jo kartupelis ir vēsā klimata augs un tam būtisks ir pietiekams mitrums. Pagaidām tas ir normas robežās. Patlaban nav bažu arī par kartupeļu attīstību turpmākajās nedēļās.

Vienlaikus Kraukle atzina, ka ražas novākšana šogad novēlosies. «Masveida ražas novākšana parasti ir septembra sākumā, bet šogad tā varētu būt prognozējama septembra vidū, kas būs laiks, kad kartupeļu audzētājiem vajadzēs mobilizēt spēkus, lai visu optimāli paveiktu,» viņa prognozēja.

Arī Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētājas vietnieks Ilgvars Krūmiņš sacīja, ka patlaban kartupeļi attīstās labi, un pašlaik ir cerības, ka kartupeļu kopievākums būs labs. Raža šogad varētu būt pagājušā gada līmenī vai nedaudz mazāka nekā pērn, atkarībā no laika apstākļiem. «Kartupeļu raža ir ļoti atkarīga no mitruma līmeņa bumbuļu briešanas laikā. Šobrīd tā ir diezgan tuvu optimālajai, ir atšķirības pa reģioniem, bet gandrīz visā Latvijā tā ir optimāla. Svarīgas ir turpmākās 3-4 nedēļas,» sacīja Krūmiņš, paužot cerību, ka arī tad kartupeļiem būs pietiekoši daudz mitruma un nekļūs vēsāks.

Pēc viņa teiktā, patlaban kartupeļu attīstībai ir optimāla gaisa temperatūra. Lai gan laiks varētu būt siltāks, gaisa temperatūra kartupeļiem ir pietiekoši augsta.

Arī Krūmiņš pieļāva, ka šogad kartupeļu ražas novākšana novēlosies, ko var attiecināt gan uz agrajām, gan vēlajām kartupeļu šķirnēm. «Kartupeļus šogad vēlāk iestādījām, tie vēlāk sadīga un vēlāk sākās arī veģetācija. Patlaban kartupeļi attīstības ziņā ir tajā līmenī, kur bija pagājušajā gadā desmit dienas agrāk, tātad jūlijā sākumā,» viņš sacīja.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem pērn kartupeļu stādījumu platības Latvijā samazinājās par 6,1% un to kopraža saruka par 1,2 %, bet kartupeļu vidējā ražība no viena hektāra pieauga par 5,2% un bija 211 centneri. Kopējā kartupeļu raža Latvijā parasti svārstās 500 000 – 570 000 tonnu līmenī.

LA.lv