Laukos
Graudkopība

Kas sagaida graudu cenas biržās?0

Foto – LETA

Graudu cenas patlaban ir stabilas un ražošanu veicinošas, kā arī patlaban netiek prognozēts ļoti liels cenu kritums šā gada turpmākajos mēnešos, prognozēja Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrības “Latraps” ģenerāldirektors Edgars Ruža.

“Pagājušajā nedēļā bija diezgan straujš graudu cenu lēciens uz augšu, jo globālās ziņas no dažādiem graudu audzēšanas reģioniem nebija pārāk iepriecinošas lielā karstuma dēļ Eiropā, kā arī sausuma dēļ ASV un saistībā ar dažādām citām likstām. Šobrīd graudu cenas ir nokritušās līdz tam līmenim, kurā bija pirms nedēļas. Cenas ir normālas un joprojām ražošanu veicinošas,” sacīja Ruža.

Viņš prognozēja, ka arī turpmāk būtisks graudu cenu kritums nav gaidāms. “Ļoti liels cenu kritums nav prognozējams, neraugoties uz joprojām lielajiem pasaules pasaules graudu krājumiem. Laika apstākļi lielā daļā graudu audzēšanas reģionu pašlaik nav labākie un, iespējams, šogad būs neliels graudu krājumu samazinājums. Tas nozīmē, ka graudu cenas svārstīties, bet droši vien būs apmēram tajā pašā līmenī, kādas ir šobrīd,” sacīja “Latraps” ģenerāldirektors.

Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta jaunākie dati liecina, ka saskaņā ar Starptautiskajām Graudu padomes (IGC) prognozēm par graudu ražu pasaulē, 2017/2018. gadā ziemas kviešu ražas perspektīvas ziemeļu puslodē saglabājas kopumā labas.

ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas FAO Lauksaimniecības tirgus informācijas sistēmas AMIS eksperti prognozē, ka 2017./2018. tirdzniecības gadā kviešu ražošana varētu būt zemāka nekā 2016./2017.tirdzniecības gadā saistībā ar ražas samazināšanos Austrālijā, Kanādā, ASV un Krievijā.

Starptautiskā Graudu padome (IGC) norāda, ka graudaugu kultūru ražas pasaulē 2017/2018. graudu ražas sezonā salīdzinājumā ar pašreizējās sezonas rekordrādītāju samazināsies par 3%.

Informācija “graudi.lv” liecina, ka trešdienas, 28.jūnija mīksto kviešu septembra līgumu dienas noslēguma cena Parīzes biržā MATIF bija 169,75 eiro par vienu tonnu, bet rapša augusta līgumu dienas noslēguma cena Parīzes biržā MATIF bija 359,00 eiro par tonnu.

LA.lv