Piens, Veikalā un tirgū

Kas šobrīd notiek ar pārtikas cenām veikalos?

Šī gada jūnijā, salīdzinājumā ar martu, cenas veikalos piena produktiem, vārītām desām un dārzeņiem ir ievērojami augušas. Savukārt otrajā ceturksnī cenas būtiski samazinājušās tikai importa zemenēm un jaunās sezonas dārzeņiem, liecina Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) rīcībā esošā informācija.

Kā portālu laukos.lv informēja LTVC vadītāja Ingūna Gulbe, vislielākais cenu pieaugums – 104% – šī gada otrajā ceturksnī bija galda bietēm – no 0.31 eiro/kg līdz 0.64 eiro/kg, galviņkāpostiem – no 0.34 eiro/kg līdz 0.68 eiro/kg, kartupeļiem – no 0.35 eiro/kg līdz 0.54 eiro/kg.

Tāpat cenas augušas bumbieriem – no 1.36 eiro/kg līdz 1.87 eiro/kg, mandarīniem – no 2.23 eiro/kg līdz 3.04 eiro/kg, Doktordesai “Ekstra” – no 4.37 eiro/kg līdz 4.91 eiro/kg, skābajam krējumam ar t.s 25% – no 2.70 eiro/kg līdz 3.00 eiro/kg.

Arī biezpienam ar t.s. 9%, sviestam ar t.s. 82-82.5% un saldajam krējumam “Kārums” ar t.s.10% cena pieauga attiecīgi no 4.14 eiro/kg līdz 4.57 eiro/kg, no 7.53 eiro/kg līdz 8.27 eiro/kg un no 0.93 eiro/200g līdz 1.02 eiro/200g, rudzu maizei no 1.12 eiro/kg līdz 1.21 eiro/kg, saulespuķu eļļai no 2.09 eiro/l līdz 2.22 eiro/l, Rakveres cīsiņiem no 4.29 eiro/kg līdz 4.46 eiro/kg.

Savukārt ievērojams cenu samazinājums otrajā ceturksnī bija vietējiem gurķiem – no 5.61 eiro/kg līdz 1.55 eiro/kg, vietējiem tomātiem – no 6.31 eiro/kg līdz 2.56 eiro/kg, importa gurķiem no 3.98 eiro/kg līdz 1.79 eiro/kg.

Cenas kritums importa zemenēm ir no 9.67 eiro/kg līdz 4.45 eiro/kg, , importa tomātiem no 3.26 eiro/kg līdz 2.11 eiro/kg, redīsiem no 2.52 eiro/kg līdz 1.69 eiro/kg, dzeltenajai paprikai no 4.37 eiro/kg līdz 2.99 eiro/kg, sarkanajai paprikai no 4.02 eiro/kg līdz 3.06 eiro/kg.

Kā norāda, Gulbe, piena produktu cenas kāpums skaidrojams ar to , ka Latvijā, tāpat kā citviet pasaulē, ir palielinājusies piena iepirkuma cena, galvenokārt produktiem ar augstāku tauku saturu.

“Pamatā tas ir saistīts ar piena produktu importa pieaugumu vairākos lielos tirgos kā, piemēram, Krievija un Japāna. Tāpat ir pieaudzis pieprasījums pēc piena taukiem un samazinājies pēc augu taukiem. Tas saistīts ar daudzkārt izskanējušo informāciju par augu tauku, sevišķi palmu eļļas negatīvo ietekmi uz veselību. Tagad sviestu ēst atkal ir moderni un veselīgi,” sacīja Gulbe.

Savukārt rudzu rupjmaizes cenas kāpums vērojams tādēļ, ka pieaugušas ražošanas izmaksas, kamēr iepriekš maizes cena lielās konkurences dēļ Latvijā bija neadekvāti zema.

“Kopumā visievērojamākais cenu kāpums bija kartupeļiem un galda bietēm. Dažos veikalos Latvijā audzētie kartupeļi vairs nebija nopērkami, bet tikai jaunie importa. Savukārt Latvijā audzētās galda bietes, kas visu gadu maksāja ap 30 centiem kilogramā, veikalos bija beigušās un daudzviet vietā bija importa bietes par 85 centiem kilogramā. Bet pavasarī, kad Latvijas zemnieki centās panākt lielāku cenu savām bietēm, jo krājumi drīz beigšoties, no veikalu puses atsaucību neguva. Uzlikt divas reizes lielāku cenu vecās ražas importa bietēm tirgotājiem nebija problēmu. Vienīgais lielais zaudētājs šeit bija Latvijas zemnieks, jo iedzīvotāji tāpat ir spiesti maksāt dārgāk, bet – nu jau par importa bietēm, ” rezumēja Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja.

3 Komentāri

  1. par cenu kāpumu pasaulē ja tur kā reiz viss lētāks- litrs piena pudelēs-42 centi bez jebkādas “akcijas”, karbonādes tiko sapirkos pa2 eiro kilogramā(tā gan bija akcija, bet ražotājs tieši tas pats kas apgādā rimi veikalus)
    bet kā cenas paceļas tā visu laiku piesauc pasaules tirgu paļaujoties uz to ka lielākā daļa jau nekur apkārt nebraukā un tāpec cenas citur nezin

  2. Jāsamazina ir nereāli augstais PVN uzcenojums ikdienas pārtikai.Ne jau nu gluži līdz 0%-kā Lielbritānijā,Īrijā,Maltā un pat Kanāriju un Ālandu salās un Grenlandē,bet līdz Polijas,Rumānijas,Kipras 5%,vai vismaz-Beļģijas,Nīderlandes un Portugāles 6% gan! Pat Grieķijā svarīgākajiem pārtikas produktiem tiek piemērota tikai 6,8% PVN likme,kas ir vairāk nekā trīskārt zemāka nekā Latvijā!

Pievienot komentāru