Laukos
Gaļa un zivis

Katrai vistai – četri kvadrātmetri. “Balticovo” Lazdonas fermā investējis miljons eiro0


Jaunā “Balticovo” ferma brīvi turētām vistām.
Jaunā “Balticovo” ferma brīvi turētām vistām.
Foto: Zane Bitere/LETA

Olu un olu produktu ražošanas uzņēmums AS “Balticovo” šodien “Ruļļos” Lazdonas pagastā, Madonas novadā atklāja lielizmēra brīvās turēšanas vistu novietni 20 000 putniem, kuras izveidē investēts nepilns miljons eiro.

“Balticovo” Madonas brīvās turēšanas vistu novietnē mītošajiem 20 000 putniem būs pieejams astoņus hektārus liels pastaigu laukums, katram putnam atvēlēta četru kvadrātmetru platība.

“Balticovo” valdes loceklis Toms Auškāps pastāstīja, ka investīcijas ieguldītas ēkas atjaunošanā, pielāgošanā, ziemas dārza izveidē, kas aizņem vienu trešdaļu platības un ir ar mulču noklāts laukums kūts priekšpusē. Tāpat investīcijās ietilpst arī teritorijas iekopšana un ligzdu iekārtas, kuru izmaksas veido pusi no kopējiem izdevumiem.

Pēc Auškāpa teiktā, “Balticovo” neredz tālākas iespējas Madonā paplašināties, jo ganību resurss šajā vietā ir tikpat kā izsmelts. Teorētiski būtu iespēja veidot vēl vienu brīvās turēšanas vistu novietni 3000 putniem, bet tā neatsvērtu investīcijas.

Auškāps skaidroja, ka brīvībā turētu vistu olu ražošana prasa noteiktu teritoriju. Veidojot šādu novietni, svarīgās piekļuves zonas un mēslu ceļi nedrīkst krustoties ar tīro zonu.

Vienlaikus viņš pastāstīja, ka “Balticovo” mērķis ir uzrunāt jaunas zemnieku saimniecības, kas gatavas sadarboties ar kompāniju, piedāvājot tai brīvībā turētu vistu olas. Pretī kompānija gatava sniegt zināšanas par jaunputniem un barību, kā arī šo olu realizāciju pašmāju tirgū un ārvalstīs.

Balticovo” padomes priekšsēdētājs Valdis Grimze novietnes atklāšanā sacīja, ka pēc 25 gadu biznesa šī ir pirmā “Balticovo” novietne, kur vistas varēs brīvi klejot pa laukumu un dēt olas.

Savukārt Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Grasbergs (VL-TB/LNNK) teica, ka komersantiem, ražotājiem un lauksaimniekiem ir jāseko līdzi tendencēm, kas liecina, ka cilvēki vēlas brīvākus dzīvniekus. Nākamais ražotāju solis esot kļūt bioloģiskākiem.

Viņš arī pauda gandarījumu par “Balticovo” realizēto projektu un norādīja, ka “Balticovo” iepērk no zemniekiem graudus, ko dod vistām, ražojot olas, un šāda veida ražošana rada tiešāko pievienoto vērtību. Grasbergs pauda prieku par “Balticovo” sadarbību ar zemnieku saimniecībām un pārliecību, ka tikai kopīgiem spēkiem iespējama reģionu attīstība.

Madonas novada pašvaldības izpilddirektors Āris Vilšķērsts piebilda, ka novietnes atklāšana liecina, ka “Balticovo” novadā paliks un negrasās to pamest, kā arī novēlēja, lai “Balticovo” turpina attīstību.

Jau ziņots, ka 2019.gadā “Balticovo” plāno ieguldīt piecus miljonus eiro, lai uzbūvētu jaunu 4000 kvadrātmetru lielu ražošanas cehu un modernizētu vienu no esošajiem cehiem. Astoņus miljonus eiro kompānija plāno investēt ārpus sprosta dēto olu ražošanas palielināšanā, lai apmierinātu augošo pieprasījumu eksporta tirgos un arī Latvijā.

“Balticovo” apgrozījums 2017.gadā bija 52,3 miljoni eiro, kas ir par 17,3% vairāk nekā 2016.gadā, savukārt uzņēmuma peļņa bija 10,8 miljoni eiro, kas ir četras reizes lielāka nekā 2016.gadā. Savukārt uzņēmuma 2018.gada finanšu dati vēl nav publiskoti.

“Balticovo” pamatdarbība ir vistu olu, olu pulvera, olu šķidrās masas, vārītu vistu olu bez čaumalas, vārītu kapātu olu ražošana un realizācija. Uzņēmuma lielākais īpašnieks ir BCO, kam pieder 95,42% akciju. “Balticovo” ir orientēts uz darbību Latvijas un starptautiskos tirgos un eksportē aptuveni 70% no saražotās produkcijas. Produkcija tiek eksportēta uz Eiropas valstīm, to skaitā citām Baltijas valstīm, Skandināvijas valstīm, Vāciju, Nīderlandi, Beļģiju, Austriju, Franciju, Itāliju, Poliju, Čehiju, Slovākiju, Slovēniju, Ungāriju, Rumāniju un Bulgāriju, kā arī uz Ziemeļameriku, Japānu, Vidusāziju, Āfrikas un Tuvo Austrumu valstu reģionu

LA.lv
LE
LETA
Laukos
“Iļģuciema kvasa” ražotājam pērn palielinājies gan apgrozījums, gan peļņa
13 stundas
LE
LETA
Laukos
Latvijā saražotā alus apmērs turpina pieaugt
15 stundas
AT
Agro Tops
Laukos
Cik ienesīgi audzēt lucernu kukurūzas rindstarpās?
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Negribēja nogalināt draugu…Jaunietim piespriež astoņus gadus cietumā 1
5 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Sevastova Jūrmalas WTA turnīru sāk ar pārliecinošu uzvaru
5 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ekonomika
Reiram būs jālemj par mutisku aizrādījumu VID vadītājai Jaunzemei. Ministrija skaidro iemeslus
10 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Nervu sabrukums, parādi līdz ausīm…” Kokneses kokaīna lietā aizturētais garāžas saimnieks izlaists no cietuma
4 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Aļonas brīvais kritiens turpinās – Ostapenko izgāžas arī Jūrmalā
4 stundas