Laukos
Mežsaimniecība

Ideja meža īpašniekam – stādu klipši0

Esot speciāli klipši, ko var izmantot jauno priedīšu aizsardzībai. Kā ar tiem pareizi rīkoties? KĀRLIS KULDĪGAS NOVADĀ

Meža speciālists Uldis Šēnbergs atgādina: “Rudenī, kad tuvojas beigām vai jau beidzies augu veģetācijas periods, jāveic jauno kociņu – priežu, egļu, bērzu, apšu – aizsardzība pret meža dzīvnieku postījumiem.”

Klipšus uzliek uz kociņa galotnes dzinuma. To svars ir neliels, uzlikšana vienkārša. Kalpošanas laiks līdz desmit gadiem. Cena aptuveni 0,25 eiro/gab. Ar šiem plastmasas klipšiem var pasargāt augšanas konusu ne tikai meža stādījumiem, bet arī augļukokiem.

Mežkopji klipšu vietā tomēr vairāk izmanto plastmasas spirāles – tās uzliek uz stumbra, sākot no lejasdaļas uz augšu (līdz 1 m garumā), tādējādi pasargājot kociņu stumbrus no apgraušanas. Šos spirālveida aizsargus var lietot arī dārzā augļukoku aizsardzībai pret zaķiem un stirnām (spirāles reizē ar koku plešas un netraucē tam augt). Šie aizsargi nav lēti, tomēr ieguldījums atmaksājas. Spirāles ir izgatavotas no izturīgas plastmasas, tās kalpo daudzus gadus. Cena atkarībā no diametra un garuma ir 0,12–0,54 eiro/gab.

Gan klipšus, gan spirāles ražo SIA “Graderlitas” Lietuvā, tās var iegādāties pie šā uzņēmuma sadarbības partneriem Latvijā – SIA “Unicentrs”.

Kociņu augšanas konusa (galotnes) aizsardzībai vietējie mežkopji visbiežāk lieto repelentus Cervacol Ekstra, Plantskydd vai Trico.

LA.lv