Laukos
Dārzeņi un augļi

Komercdārzu īpašniekiem būs stingrāki noteikumi bakteriālās iedegas apkarošanā0


Bakteriālā iedega.
Bakteriālā iedega.
Bakteriālā iedega.

Komercdārzā vai ražojošā dārzā atkārtoti konstatējot bakteriālo iedegu, dārza īpašniekam vai valdītājam divu nedēļu laikā būs jāizstrādā rīcības plāns augu karantīnas organisma apkarošanai, paredz valdības šodien apstiprinātie grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos

Zemkopības ministrija norāda, ka bakteriālā iedega trīs gadus pēc kārtas tika konstatēta Jelgavas novada Vilces pagasta zemnieku saimniecības “Akmentiņi” komercdārzā. Vairākus gadus pēc kārtas atkārtota bakteriālās iedegas konstatēšana perēklī var apdraudēt aizsargājamās zonas statusa saglabāšanu Latvijas teritorijā. MK noteikumos plānots veikt grozījumus, lai nodrošinātu piemērotus fitosanitāros pasākumus bakteriālās iedegas izskaušanai un saglabātu aizsargājamās zonas statusu Latvijas teritorijā.

Ja komercdārzā vai ražojošā dārzā kādā no nākamajiem diviem gadiem pēc sākotnējā bakteriālās iedegas uzliesmojuma konstatēšanas tā tiks konstatēta atkārtoti, komercdārza īpašniekam vai tā valdītājam divu nedēļu laikā būs jāizstrādā un jāiesniedz apstiprināšanai Valsts augu aizsardzības dienestā (VAAD) rīcības plāns ar informāciju par regulārām vizuālajām pārbaudēm bakteriālās iedegas saimniekaugiem perēkļa teritorijā, paredzētajiem stādījumu kopšanas darbiem un darbarīku dezinfekciju, kā ari plānoto bakteriālās iedegas saimniekaugu stādu iegādi un stādīšanas shēmu.

Personai arī jāiekārto žurnāls, kurā jānorāda detalizēta informācija par veiktajiem vizuālajiem apsekojumiem, īstenotajiem stādījumu kopšanas darbiem un darbarīku dezinfekciju.

Papildu drošībai vienu reizi laikā no jūlija līdz augustam būs jāņem paraugus no bakteriālās iedegas saimniekaugiem laboratoriskām analīzēm bakteriālās iedegas latentās formas noteikšanai. Ja paraugā konstatēts attiecīgais augu karantīnas organisms, visi augi attiecīgajā komercdārzā vai ražojošajā dārzā būs jāiznīcina, tos sadedzinot.

Grozījumi MK noteikumos stāsies spēkā pēc to publiskošanas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Kā ziņots, bakteriālā iedega (“Erwinia amylovora”) ir bīstama augļkoku slimība, kas var izpostīt līdz pat 80% no augļu dārza stādījuma. Inficēties var ābeles, bumbieres, vilkābeles, pīlādži, klintenes, cidonijas, krūmcidonijas, korintes, kas pārsvarā ir Latvijas augļkopībai nozīmīgas augu sugas.

Bakteriālā iedega Latvijā pirmo reizi tika konstatēta 2007.gada jūlijā, kad , kad tika atklāti 26 šīs slimības perēkļi Zemgales, Rīgas, Latgales un Dienvidkurzemes reģionā, bet ar stingriem fitosanitārajiem pasākumiem tā tika veiksmīgi ierobežota. Lai nepieļautu slimības izplatīšanos stādaudzētavās un dārzos ārpus inficētajām teritorijām, ir svarīgi laikus konstatēt perēkļus un iznīcināt inficētos un iespējami inficētos saimniekaugus.

LA.lv
AP
Anita Pirktiņa
Laukos
Grasbergs: Zemnieku atkarība no subsīdijām ir jāmazina
1 diena
LE
LETA
Laukos
Kurzemē un Vidzemē rīko “Kazu dienas 2019”
1 diena
LE
LETA
Laukos
“Ādažu Čipsu” ražotnes automatizācijā šogad investēti 1,2 miljoni eiro
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Ekonomika
VIDEO: Alga līdz pat 10 000 eiro mēnesī. Sludinājumos atklāj, cik strauji uzlekušas algas Latvijā
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
Slimnīca nāk klajā ar izmeklēšanā secināto par smagi piekauto krāslavieti, kurš mira slimnīcā
10 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Tas ir krājies gadus divus un vairāk.” Ozolnieki lūdz novirzīt lidmašīnu ceļus
4 stundas
LA
LA.LV
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš sasniedz pusfinālu
5 stundas
LE
LETA
Dabā
Latvijai tuvojas anticiklona centrs. Jaunākā laika prognoze svētdienai
7 stundas