Laukos
Dārzeņi un augļi

Koniskie kāposti – ļoti iecienīti Vācijas tirgū 0

Koniskos kāpostus Latvijā tikpat kā neaudzē.

Autore: Mārīte Gailīte

Pērnruden Latvijas dārzeņu audzētāju un speciālistu grupa apmeklēja Holandi, lai iepazītos ar firmas “Bejo Zaden” jaunumiem un vietējo dārzeņkopju darba pieredzi.

Saimniecība “A.S.de Boer ir dibināta pirms 60 gadiem. Tās kopējā platība ir 225 ha, no kuriem 100 ha ir atvēlēti sarkanajiem, baltajiem un koniskajiem kāpostiem, bet pārējā platībā audzē sīpolus, tulpju sīpolus, galda kartupeļus un graudus. Vislielāko mūsu uzmanību piesaistīja tieši koniskie kāposti, jo Latvijā tos tikpat kā neaudzē. Saimnieks atklāja, ka sarkanos un baltos kāpostus pārdod vietējā tirgū, bet koniskos eksportē uz Vāciju, kur tie ļoti pieprasīti. Koniskie kāposti aizņem 55 ha. Tiek audzēti firmas Hazera hibrīdi ‘Marshal’ F1. ”

Interesanti, ka saimniekam kopā ar vēl trim zemniekiem pieder ekskluzīvas tiesības šīs šķirnes audzēšanai, par ko viņi īpaši maksā selekcijas firmai. Tā atšķiras no citiem koniskajiem kāpostiem ar piemērotību uzglabāšanai un labām garšas īpašībām. Tāpat kā galviņkāpostiem ražu vāc uzreiz konteineros, katram no tiem ir unikālais numurs. Etiķetē ir norādīts lauka nosaukums, stādīšanas un novākšanas datums, kā arī laika apstākļi vākšanas dienā. Tas ne tikai nodrošina produkta izsekojamību, bet arī palīdz pieņemt lēmumu par to, kuru partiju pārdot ātrāk, kuru glabāt ilgāk.

Kameras konisko kāpostu glabāšanai ir aprīkotas ar kontrolētas atmosfēras (CA) iekārtu, kas nodrošina temperatūru 1 oC. Diemžēl precīzu gāzes sastāvu zemnieks mums tā arī nenosauca.

Saimniecībā audzē 12 galviņkāpostu hibrīdus, tostarp ‘Cyclone’ F1, ‘Lennox’ F1, ‘Slawdena’ F1. Mazākas galviņas aiziet uz lielveikaliem, lielākās tiek sagrieztas uz pusēm vai pat ceturtdaļām un arī nosūtītas mazumtirdzniecībā, bet pavisam lielas pārdod pārstrādei – salātu ražotājiem. Galviņu šķirošanai pēc svara ir uzstādīta speciāla automātiskā līnija, bet katru dienu to neizmanto, jo pieredzējušie strādnieki gana precīzi nosaka galviņas svaru tāpat. Interesanti, ka pārstrādes galviņām kacenus izurbj ar speciālu mašīnu, pirms nosūta tālāk. Koniskos kāpostus pārdod pēc skaita, parastos – pēc svara. Arī Holandē bija mitra vasara un rudens, tāpēc galviņas padevās lielākas nekā parasti. Daļu ražas tā arī nenovāca.

Kā visur dārzkopībā, saimniecībā trūkst strādnieku roku darbu veikšanai, tāpēc saimniekam pieder arī darbā iekārtošanas birojs viesstrādniekiem. Daļu viņš nodarbina pats, pārējiem atrod darba vietas pie kaimiņiem. Viesstrādnieki dzīvo turpat vagoniņos blakus dārzeņu glabātavai. Uzzinot, ka esam no Latvijas, saimnieks ļoti interesējās par iespējām ar mūsu starpniecību atrast darbiniekus, bet mēs viņu ar šādu iespēju nevarējām iepriecināt..

Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.lv
LE
LETA/LA.lv
Laukos
Jelgavā par septiņiem miljoniem eiro plāno būvēt veģetārās pārtikas ražotni
22 stundas
LA
Laukos.lv
Laukos
Vai apdraudēta bezmaksas piena un augļu izdale skolās? Briselē spriedīs par programmas finansējumu
1 diena
AT
Agro Tops
Laukos
Amerikāņi atjauno ‘Massey Ferguson’ traktorus
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AT
Andris Tiļļa
Kultūra
No debesu augstumiem uz zemes: 12 apustuļu skulptūras Doma dārzā
3 stundas
LE
LETA
Uncategorized
JKP varētu atbalstīt Gobzemu premjera amatam
48 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Daugavpils novadā no grāvja izceļ noslīkušu cilvēku
40 minūtes
LA
LA.lv
Ekonomika
Vai nākotnē maksāsim ar kripto-eiro? Konferencē diskutēs par virtuālo naudu
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
Baltijas valstu galvaspilsētās būtiski sarukusi benzīna cena
59 minūtes