Laukos

Konkurences uzraugi atļauj dāņiem iegādāties “Dogo” ražotāju “Tukuma straume”0

Foto – Shutterstock

Konkurences padome (KP) pieņēmusi atļaujošu lēmumu, ar kuru lauksaimniecības pakalpojumu uzņēmums SIA “Baltic Agro” iegūst izšķirošu ietekmi pār AS “Tukuma straume”, kas plašāk zināms kā suņu barības “Dogo” ražotājs, informē KP pāŗstāve Paula Vilsone.

Atļauja dota, jo apvienošanās rezultātā būtiski nemazināsies konkurence ietekmētajos tirgos.

KP norāda – abu uzņēmumu darbība pārklājas cūku un mājputnu pilnvērtīgās barības un liellopu papildbarības tirgus segmentā, kā arī barības sastāvdaļu tirdzniecībā. Tā kā darbība nepārklājas suņu un kaķu barības tirgū un darījuma rezultātā vienu tirgus dalībnieku nomainīs otrs, KP apvienošanās izvērtēšanas laikā konkurences izmaiņas šajā tirgū neanalizēja.

KP secina, ka liellopu papildbarības un mājputnu pilnvērtīgās barības segmentā koncentrācija nav būtiska, jo šajos segmentos darbojas arī citi uzņēmumi ar līdzvērtīgām vai lielākām tirgus daļām. Taču augstāka tirgus koncentrācija pastāv cūku pilnvērtīgas barības tirgus segmentā. Lielākā daļa cūkām nepieciešamās barības tiek saražots uz vietas cūku audzēšanas saimniecībās, tāpēc KP secina, ka šis barības tirgus ir maznozīmīgs.

KP norāda, ka uzņēmumu tirgus daļas var strauji mainīties, lopkopjiem izvēloties alternatīvus barības piegādātājus vai sākot ražot barību savā saimniecībā pašiem. Kopumā barības tirgū pastāv samērā spēcīga konkurence, tai skaitā arī cenu konkurence, līdz ar to pēc uzņēmumu apvienošanās nav sagaidāma preču un pakalpojumu dažādības samazināšanās un piedāvāto līguma noteikumu pasliktināšanās klientiem.

Apvienošanās dalībnieku līdzšinējā darbība pārklājas arī graudu iepirkšanas tirgū un graudu pirmsapstrādes pakalpojumu tirgū. Ņemot vērā, ka minētajos tirgos darbojas spēcīgi konkurenti, tad “Baltic Agro” un AS “Tukuma straume” darbību pārklāšanās neietekmēs konkurences apstākļus šajā tirgū.

Izpētes laikā KP konstatēja, ka “Baltic Agro” darbība graudu iepirkšanas tirgū ir saistīta ar minerālmēslu un augu aizsardzības līdzekļu tirgu, tāpēc apvienošanās var pastiprināt integrāciju. KP secināja, ka “Baltic Agro” neatrodas dominējošā stāvoklī augu aizsardzības līdzekļu un minerālmēslu realizācijas tirgū un apvienošanās nevar apgrūtināt konkurentu pieeju svarīgiem piegādes tirgiem.

KP secina, ka apvienošanās rezultātā Latvijā nenotiks būtisks tirgus koncentrācijas pieaugums ietekmētajos tirgos, kā arī netiks samazināta konkurence, būtiski nemainīsies tirgus struktūra un neizveidosies vai nenostiprināsies dominējošais stāvoklis nevienā no ietekmētajiem tirgiem. Tāpēc apvienošanās darījums ir atļaujams.

Jau ziņots, ka agroķīmijas tirgotājs “Baltic Agro”, kura īpašnieks ir Dānijas koncerns “DAVA Agravis International Holding”, janvārī noslēdzis darījumu par “Tukuma straume” akciju kontrolpaketes iegādi.

“Tukuma straumes” jaunā īpašnieka “Baltic Agro” valdes loceklis Ainars Upmanis iepriekš atzīmēja, ka darījuma rezultātā uzņēmuma produkcijai būs iespējas nokļūt Skandināvijas un Ziemeļeiropas valstu tirgos, savukārt Podnieks sacīja, ka stratēģiskā investora piesaiste uzņēmumam ļaus ātrāk un efektīgāk sasniegt uzņēmuma izvirzītos mērķus.

“Tukuma straume” dibināta 1991.gadā, tās pamatkapitāls ir 1,804 miljoni eiro. Uzņēmums ražo suņu barību ar zīmoliem “Dogo”, “Vau vau” un kaķu barību ar zīmoliem “Catto”, “Ņau ņau”, “Frederix” un citus. Saskaņā ar “Firmas.lv” datiem 2016.gadā “Tukuma straume” apgrozījums bija 9,312 miljoni eiro, bet peļņa – 712 298 eiro.

“Baltic Agro” dibināts 1994.gadā, tā pamatkapitāls ir 3,802 miljoni eiro. “Baltic Agro” pilnībā pieder Dānijas vadošajam lauksaimniecības uzņēmumu kooperatīvam “DAVA Agravis International Holding”, kas apvieno vairākus desmitus tūkstošu fermeru un lauksaimniecības produktu ražotāju firmu.
Vairāk par darījumu lasiet šeit

LA.lv