Laukos

Konkurences uzraugi atļauj divu “top!” preču zīmes uzņēmumu apvienošanos0

Publicitātes foto.

Konkurences padome (KP)30.augustā pieņēma lēmumu atļaut apvienošanos, ar kuru SIA “Firma Madara 89” iegūst izšķirošu ietekmi pār SIA “Lars Limited”, informēja KP pārstāvji.

Atļauja dota, jo apvienošanās rezultātā būtiski nemazināsies konkurence ietekmētajos tirgos.

Abi apvienošanās dalībnieki darbojas ikdienas patēriņa preču mazumtirdzniecības tirgū ar preču zīmi “top!”, un tie ir SIA “Iepirkumu grupa” biedri. Abu uzņēmumu veikali atrodas gan Cēsu, gan Valmieras pusē, un apvienošanās rezultātā mainīsies SIA “Lars Limited” īpašnieks.

KP veiktais vērtējums attiecās uz ikdienas patēriņa preču mazumtirdzniecības tirgu un ikdienas patēriņa preču iepirkuma tirgu. KP secināja, ka, pieaugot SIA “Firma Madara 89” iepirkumu apjomam, konkurence ikdienas patēriņa preču iepirkuma tirgū būtiski nemainīsies, jo jau līdz šim abu uzņēmumu būtisks iepirkumu apjoms tika organizēts centralizēti apvienības “Iepirkumu grupa” ietvaros. Lai arī uzņēmumu saimnieciskā darbība ikdienas patēriņa preču mazumtirdzniecības tirgū pārklājas Cēsīs, Valmierā un to tuvākajās apkārtnēs, to kopējā tirgus daļa nerada būtiskus konkurences ierobežojumus.

Izvērtējot uzņēmumu sniegto un KP rīcībā esošo informāciju, KP secina, ka apvienošanās rezultātā Latvijā nemazināsies konkurence un neizveidosies vai nenostiprināsies dominējošais stāvoklis ikdienas patēriņa preču iepirkuma tirgū un ikdienas patēriņa preču mazumtirdzniecības tirgū Valmierā un Cēsīs. Līdz ar to apvienošanās ir atļaujama.

Jau ziņots – lai nepieļautu būtisku konkurences samazināšanos uzņēmumu apvienošanās rezultātā, apvienošanās darījumiem, kas atbilst Konkurences likumā noteiktajiem kritērijiem, nepieciešama KP atļauja. Tādējādi KP nodrošina valstisku kontroli pār tirgu koncentrēšanos, lai neveidojas tādas strukturālas izmaiņas, kuru rezultātā patērētāji cieš ilgtermiņā, jo tiem tiek ierobežotas izvēles iespējas vai preces un pakalpojumi jāiegādājas par nekonkurētspējīgu cenu.

Latvijā ar preču zīmi “top!” patlaban darbojas 272 pārtikas veikali, no tiem 149 ir “top!” un 123 ir “mini top!” veikali, kuri pieder 20 vietējiem uzņēmumiem – SIA “Firma Madara 89”, AS “LPB”, AS “Diāna”, SIA “Lars Limited”, SIA “Gabriēla”, SIA “Dekšņi”, SIA “Mārksmens”, SIA “Madara 93”, SIA “AA & Co”, SIA “Krista-A”, AS “Roga-Agro”, SIA “ESSA”, SIA “G.A.L.”, SIA “Lekon”, SIA “Ogres Prestižs”, SIA “Pārtikas veikalu grupa”, SIA “Oregano”, SIA “SP”, SIA “Palmas-S” un SIA “LM Jūrmala”. Pirmais veikalu tīkla “top!” veikals tika atvērts 2000.gada jūnijā Liepājā. Savukārt 2003.gada janvārī tika izveidots veikalu tīkls “top!”, apvienojoties trīs Latvijas uzņēmējiem – SIA “Firma Madara 89”, AS “LPB” un AS “Diāna” un dibinot SIA “Iepirkumu grupa” ar mērķi attīstīt vietējo pārtikas un nepārtikas mazumtirdzniecības tīklu Latvijā. Kopš tā laika tiek nodrošināta arī vienota iepirkumu sistēma, mārketinga pakalpojumi un komunikācija.

LA.lv