Laukos
Piensaimniecība

Konkurences uzraugi neplāno sākt jaunu izpēti par situāciju Latvijas piena tirgū0

Foto – LETA

Konkurences padome (KP) pagaidām neplāno sākt jaunu piena tirgus izpēti Latvijā saistībā ar piena kooperatīvu publiskajā telpā pausto informāciju par atsevišķu piena pārstrādes uzņēmumu iespējamu vienošanos par vienlaicīgu iepirkuma cenu celšanu.

“KP kopš 2016.gada ir noslēgusi trīs uzraudzības par piena iepirkuma tirgu, un pašlaik neplāno uzsākt jaunu izpēti,” sacīja KP komunikācijas speciāliste Paula Vilsone.

Vilsone piebilda, ka minēto uzraudzību secinājumi apliecina, ka piena nozarei ir raksturīgs cikliskums, svaigpiena iepirkuma cenas ir svārstīgas dažādos periodos, turklāt šiem cikliem ir tendence kļūt īsākiem.

“Svaigpiena cenu pēkšņu pieaugumu vai kritumu parasti ietekmē vairāku faktoru kombinācija: gan izejvielu un piena produktu pieprasījums un konjunktūra ārvalstu tirgos, gan vietējā piena nozares specifika, piemēram, Latvijai raksturīgā zemnieku saimniecību sadrumstalotība, mazefektīva svaigpiena pārstrāde, eksporta tirgu trūkums un tamlīdzīgi,” viņa skaidroja.

KP līdz šim veiktajās tirgus pārbaudēs nav guvusi apliecinājumu, kas varētu liecināt ar aizliegtu vienošanos. Vienlaikus, ja ir pierādījumi par iespējamu nozares pārstāvju neatļautu vienošanos, piemēram, par cenām, KP aicina par to ziņot iestādei, ko iespējams izdarīt arī anonīmi iestādes tīmekļa vietnē, atgādināja Vilsone.

Uzņēmumi, kas ir iesaistīti aizliegtās vienošanās un vēlas sevi pasargāt no bargiem naudas sodiem un citām sankcijām, ir aicināti izmantot Konkurences likumā paredzētās iecietības programmas sniegtās iespējas un ziņot par iespējamo pārkāpumu KP un saņemt pilnīgu atbrīvojumu no naudas soda.

Tikmēr Latvijas piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) vadītājs Jānis Šolks noliedza, ka piena tirgū notikusi vienošanās par iepirkumu cenām.

“Mēs ietekmēt tirgus situāciju nekādi nevaram, nekādas mistiskās vienošanās nav. Ja divi uzņēmumi, kas ir saistītie uzņēmumi, rīkojas vienādi attiecībā pret piena piegādātāju, tas nenozīmē, ka tas ir kartelis,” viņš sacīja.

Jau ziņots, ka Latvijas Lauksaimnieku kooperatīvu asociācija (LLKA) janvāra pirmajā nedēļā informēja, ka no šā gada sākuma piena iepirkuma cena piedzīvojusi dramatisku kritumu. “Situācija piena tirgū kļuvusi saspringta, tādēļ piena kooperatīviem jāvienojas par risinājumiem, kā noturēt pieņemamu iepirkuma cenu saviem zemniekiem. Tā kā Latvijas piena pārstrādes uzņēmumi vienlaicīgi visiem kooperatīviem samazinājuši iepirkuma cenu, viens no risinājumiem ir lemt par ilgtermiņa sadarbības partneru meklēšanu ārpus Latvijas robežām,” norādīja LLKA piena grupas vadītāja Mirdza Feldmane.

LA.lv