Laukos
Graudkopība

Kooperatīva “Saimnieks-V” apgrozījums pērn saglabājies iepriekšējā gada līmenī0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Frolova Elena/Shutterstock

Bauskas novada Codes pagasta lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības “Saimnieks-V” apgrozījums pagājušajā gadā ir saglabājies iepriekšējā gada līmenī, kad tas pārsniedza četrus miljonus eiro, aģentūrai LETA pastāstīja kooperatīva valdes priekšsēdētāja Mārīte Ķikure.

Viņa teica, ka lielā sausuma dēļ Zemgales pusē pagājušajā gadā sākotnējās prognozes liecināja, ka reģionā būs mazāk pārtikas graudu, taču to ievākums bija labāks nekā gaidīts un graudu cena noturējās pietiekami augstā līmenī. Mazāku graudu ražu kompensēja augstāka graudu cena salīdzinājumā ar 2017.gadu.

Vienlaikus viņa piebilda, ka kooperatīva peļņa pagājušajā gadā bijusi mazāka, jo sausuma dēļ pērn bija mazāka nepieciešamība pēc kooperatīva sniegtajiem graudu kaltēšanas pakalpojumiem un līdz ar to ienākumi bija mazāki, nekā paredzēts. Taču līdzīga situācija bijusi arī citiem graudkopības kooperatīviem. “Ne visi gadi ir vienādi – ir gadi ar kāpumiem, ir gadi ar kritumiem gan kooperatīviem, gan arī zemniekiem,” teica “Saimnieks-V” vadītāja, paužot cerību, ka citi gadi kooperatīvam šajā ziņā būšot labāki.

Pēc Ķikures teiktā, kooperatīvs pērn ar Eiropas Savienības fondu atbalstu ieguldīja 800 000 eiro graudu pirmapstrādes kompleksa paplašināšanā, tostarp graudu bunkuru iegādē, būtiski palielinot graudu uzglabāšanas jaudas – investīciju projekta īstenošanas rezultātā kooperatīva graudu uzglabāšanas un pieņemšanas jaudas kopumā palielinājās par 5000 tonnām. Pēc viņas sacītā, pēdējo desmit gadu laikā kooperatīvs ir īstenojis kopumā sešus lielus investīciju projektus.

Viņa pastāstīja, ka pērn kooperatīvam pievienojušies arī pāris jauni biedri, taču biedru skaitam kopumā neesot tendence būtiski augt, jo daļa saimnieku kļūst vecāki un, ja viņiem nav bērnu, kam nodot pārziņā savu saimniecību, šie zemnieki savu nekustamo īpašumu iznomā un mazāka apgrozījuma dēļ ir spiesti izstāties no biedru vidus. Taču nākotnē līdz ar subsīdiju griestu ieviešanu mazo zemnieku saimniecību varētu kļūt vairāk un arī kooperatīva biedru skaits augt, pieļāva Ķikure.

Ķikure teica, ka šis gads graudkopības nozarē lielā mērā būs atkarīgs no laika apstākļiem, ko nevar prognozēt, taču līdz šim graudaugu ziemāju sējumi ir pārziemojuši samērā labi. Arī graudu cenas kopš pagājušā graudu ražas novākšanas sezonas sākumam turas stabilā līmenī un patlaban ir augstākas nekā pērn janvārī.

Viņa pauda cerību, ka šogad kooperatīvam izdosies uzlabot darbības rādītājus salīdzinājumā ar 2018.gadu, audzējot apgrozījumu. “Infrastruktūras objektos esam investējuši diezgan daudz līdzekļu, varam pieņemt graudus bez aizķeršanās un realizēt gan biedru, gan citu zemnieku saimniecību produkciju,” teica Ķikure.

Informācija “Firmas.lv” liecina, ka “Saimnieks-V” apgrozījums 2017.gadā bija 4,295 miljons eiro, bet peļņa – 81 010 eiro. Savukārt kooperatīva auditētie 2018.gada rezultāti vēl nav pieejami.

“Saimnieks-V” ir reģistrēts 1993.gadā. Kooperatīva pamatdarbības veids ir graudu, sēklu, neapstrādātas tabakas un lopbarības vairumtirdzniecība.

LA.lv