Laukos
Graudkopība

Kurzemē ziemas kviešos konstatēta postošā dzeltenā rūsa0

No LA arhīva

Valsts Augu Aizsardzības dienests (VAAD) informē, ka Kurzemē, Saldus novadā ziemas kviešu sējumā (šķirne Edvīns) konstatēta dzeltenā rūsa Puccinia striiformis ar izplatību 2 %, attīstības pakāpi vidēji 1 %. Turpinoties labvēlīgiem laika apstākļiem (nokrišņi, rasa, migla), slimība var strauji izplatīties. Slimības postīgums ir atkarīgs no infekcijas pakāpes un inficēšanās laika: ja stiebrošanas fāzē slimības intensitāte ir 5%, ražas zudumi var sasniegt pat 75%, ja piengatavības fāzē infekcijas pakāpe ir 5%, zudumi sasniedz 15%.

Slimība var inficēt kviešus, kā arī miežus, rudzus, tritikāli un atsevišķas graudzāles. Parasti postīgāka tā ir kviešu sējumos. Nozīmīgākus ražas zudumus var radīt, ja inficēšanās notiek līdz graudaugu ziedēšanai un ir augsta slimības attīstības pakāpe. Stipras infekcijas rezultātā graudaugu lapas strauji nokalst vēl pirms pilnīgas graudu attīstīšanās, līdz ar to samazinās ne tikai raža, bet pasliktinās tās kvalitāte.

Dzeltenās rūsas attīstībai vislabvēlīgākie apstākļi ir mērena gaisa temperatūra ap +15oC (minimums sporu dīgšanai 0oC, maksimums +21-23oC) un pilienveida mitrums, ko nodrošina miglains laiks un ilgstoši rasas periodi. Pēc pirmo pazīmju parādīšanās īpaši labvēlīgos apstākļos slimības attīstība var norisināties ļoti strauji, tādēļ aktīvas veģetācijas laikā vismaz vienu reizi nedēļā jāaplūko graudaugu sējumi, lai konstatējot slimību pazīmes, savlaicīgi varētu lemt par ierobežošanas pasākumu nepieciešamību.

Dzelteno rūsu var pazīt pēc koši dzeltenām pustulām (arī brūnās rūsas pustulas infekcijas sākumā var būt oranždzeltenas), tās izvietotas taisnās rindās (brūnajai rūsai izklaidus) un, salīdzinājumā ar brūno rūsu, manāmi sīkākas. Bieži vien pirmās dzeltenās rūsas pazīmes uz lapām ir grūti saskatāmas ar neapbruņotu aci, tādēļ pirms došanās uz lauku ieteicams paņemt līdzi lupu. Ieraugot uz lapas dzeltenīgu svītriņu vai plankumiņu, ir vērts to aplūkot tuvāk caur palielināmo ierīci.

Viens no rūsas ierobežošanas pasākumiem ir izturīgu šķirņu audzēšana. Ja dzeltenās rūsas pirmās pazīmes novērotas stiebrošanas laikā, ir slimības attīstībai labvēlīgi laika apstākļi vai ir nozīmīga slimības attīstības pakāpe, jālemj par fungicīda smidzinājumu.

LA.lv