Laukos
Politika

Kurzemes pašvaldības: Arī valsts mēroga dabas katastrofas noteikšana ir solis pretī lauksaimniekiem0

Foto – Kaspars Nordens/LETA

Arī valsts mēroga dabas katastrofas noteikšana lauksaimniecībā ir solis pretī lauksaimniekiem ilgstošā sausuma apstākļos, atzina Ventspils un Kuldīgas novadu pašvaldībās.

“Protams, mēs prasījām ārkārtas situāciju lauksaimniecībā, bet arī šāds risinājums ir labāk nekā nekas,” atzina Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa (“Kuldīgas novadam”). Valsts mēroga dabas katastrofas noteikšana lauksaimniecībā neparedz iespēju zemniekiem saņemt kompensācijas, taču, kā atzina Bērziņa, arī jebkurš cita veida atbalsts zemniekiem ir atzinīgi vērtējams – nosakot valsts mēroga dabas katastrofu, tas būs atbalsts zemniekiem, lai līgumsaistību neizpildes rezultātā viņi netiktu sodīti, laikā nepabeidzot Eiropas Savienības finansētus projektus vai arī nespējot nokārtot finansiālās saistības ar kredītiestādēm. Kā atzina Bērziņa, būtiski noskaidrot, vai zemniekiem turpmāk būs iespēja apdrošināt laukus pret sausumu, jo līdz šim šādas iespējas viņiem nebija.

Ventspils novada domes priekšsēdētājs Aivars Mucenieks (ZZS) atzina, ka viņam grūti vērtēt, vai valsts mēroga dabas katastrofas noteikšana prasītās ārkārtas situācijas vietā ir zemniekiem pieņemams risinājums – tas būtu jāprasa pašiem lauksaimniekiem. Ja tiktu izsludināta ārkārtas situācija, zemnieki varētu prasīt kompensācijas. Līdz šim gan Ventspils novada zemnieki īpaši neesot runājuši par vēlmi saņemt kompensācijas – viņiem aktuālāki ir jautājumi par atbalstu līgumsaistību neizpildes gadījumā, un valsts mēroga dabas katastrofas noteikšana būs arguments, lai zemniekiem šādos apstākļos nepiemērotu sankcijas.

“Jebkurā gadījumā tas ir solis pretī zemniekiem,” atzina Mucenieks.

Kā ziņots, Krīzes vadības padome otrdien nolēma, ka saistībā ar sausumu lauksaimniecībā nav izsludināma ārkārtas situācija – tā vietā to noteiks kā valsts mēroga dabas katastrofu.

Kā skaidroja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS), Krīzes vadības padome neatbalsta ārkārtas situācijas izsludināšanu lauksaimniecībā, jo tas nav nepieciešams, ņemot vērā, ka ilgstošā sausuma izraisīto seku dēļ nav jāpiemēro atbalsta instrumenti ārpus spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem.

Tā vietā, iepazīstoties ar aktuālo situāciju nozarē, nolemts virzīt izskatīšanai Ministru kabinetā priekšlikumu izsludināt valsts mēroga dabas katastrofu lauksaimniecībā. Šāds statuss ļauj rīkoties un palīdzēt lauksaimniekiem atbilstoši konkrētajai situācijai.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) atzina, ka izsludināt valsts mēroga dabas katastrofu lauksaimniecībā visā Latvijā nepieciešams, lai šīs nozares uzņēmumi atsevišķu līgumsaistību neizpildes rezultātā netiktu sodīti, piemēram, sausuma dēļ laikā nepabeidzot Eiropas Savienības finansētus projektus vai arī nespējot nokārtot finansiālās saistības ar kredītiestādēm. Padomes šīs dienas lēmums varot tikt izmantots kā arguments gadījumos, ja, piemēram, Lauku atbalsta dienests vai kredītiestādes ar sankcijām vēršas pret sausumā cietuša lauksaimnieka, ja tas nav laikā izpildījis līgumsaistības. Šādos gadījumos sausumu varēs uzskatīt kā “force majeure” apstākli.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka valsts mēroga dabas katastrofas situācija izsludināšana valstī nenozīmē sausuma dēļ radušo zaudējumu kompensāciju.

LA.lv