Laukos
Graudkopība

Kviešu iepirkuma cenai pamatīgs kritums0


 .
.
Foto – Timurs Subhankulovs

Pārtikas kviešu cena šogad augustā Latvijā bija par 15,2% zemāka nekā 2018.gada attiecīgajā mēnesī, turklāt par 7% zemāka nekā vidējā cena Latvijā pēdējos piecos gados, liecina Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta dati.

Šogad augustā Latvijā pārtikas kvieši maksāja 156,4 eiro tonnā salīdzinājumā ar 184,4 eiro tonnā 2018.gada augustā. Latvijā pārtikas kviešu cena šā gada augustā bija par 6% mazāka nekā to vidējā cena Eiropas Savienībā (ES), kur tie maksāja vidēji 166,1 eiro tonnā.

Savukārt lopbarības kviešu cena Latvijā šogad augstā bija 138,6 eiro tonnā, kas arī ir kritums salīdzinājumā ar mēnesi iepriekš. Lopbarības kviešu cenu šogad augustā Latvijā bija par 10,2% mazāka nekā vidējā cena ES, kur tie šogad augustā maksāja vidēji 154,4 eiro tonnā.

Rapši šogad Latvijā augustā maksāja 351,5 eiro tonnā. Tikmēr lopbarības mieži Latvijā augustā maksāja 129,9 eiro tonnā, pārtikas auzas maksāja 137,2 eiro tonnā, bet pārtikas rudzi – 119,5 eiro tonnā.

Eiropas Komisijas (EK) prognozes par 2019.gada ražu liecina, ka graudu ražas apjoms ES prognozējams virs vidējā – 312,3 miljoni tonnu, pamatojoties uz platību un ražības attīstības tendencēm, kas ir 7,6% pieaugums salīdzinājumā ar gadu iepriekš. Arī Latvija ir starp valstīm, kurai šogad prognozē graudu ražas pieaugumu 5-10% robežās.

Vienlaikus ZM arī norāda, ka pēc Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) sniegtās informācijas, ziemāju raža šogad ir zemāka nekā iepriekš prognozēts, galvenokārt sīko graudu dēļ un arī rudenī izslīkušo vietu laukos dēļ.

ASV Lauksaimniecības departamenta (USDA) septembra prognozes liecina, ka 2019.gadā karsto un sauso laikapstākļu dēļ ir samazinājušās sākotnējās kviešu ražas prognozes Austrālijai un Kazahstānai, tādējādi samazinoties arī kopējai kviešu ražas prognozei pasaulē līdz 765,5 miljoniem tonnu, kas joprojām ir rekords. USDA lēš, ka kviešu patēriņš pasaulē salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu pieaugs par 3%.

LA.lv
AT
Agro Tops
Laukos
Kartupelis dzen asnus, ko darīt? Paņēmieni asnošanas ierobežošanai glabātavās
15 stundas
LE
LETA
Laukos
“Putnu fabrika “Ķekava”” iepazīstinās ar Latvijas un pasaules gaļas pārstrādes tirgus tendencēm
15 stundas
AT
Agro Tops
Laukos
Augu slimību un kaitēkļu izplatība augļu dārzos oktobrī
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Veselam
Cenrādī par veselības aprūpes pakalpojumiem viens, rēķinā – kaut kas cits
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Turcija un ASV vienojas par ugunspārtraukšanu Sīrijā
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Izskan jauni vārdi Latvijas Bankas prezidenta amatam
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Mājās nav pārnācis zēns: meklē 11 gadus veco Rinaldu 1
3 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Latviju sasniegs jauna nokrišņu zona: sinoptiķu prognoze 7 dienām 1
6 stundas