Laukos
Politika

LAD atvieglo pieteikumu iesniegšanu plūdos cietušo platību apsekošanai0

Foto – Ivars Bušmanis

No šodienas, 18.septembra, Lauku atbalsta dienests (LAD) atvieglo kārtību, kādā notiek pieteikšanās platību apsekojumiem saistībā ar kompensācijām par sējumu un sagatavotā siena bojāeju plūdu dēļ, portāls laukos.lv uzzināja LAD.

LAD elektroniskajā pieteikšanās sistēmā ir izveidota īpaša sadaļa, kur pieejama izdrukāšanai sagatavota jau daļēji aizpildīta pieteikuma veidlapa. Līdz ar to, lai iesniegtu pieteikumus par 2017.gadā bojā gājušo ražu, vairs nevajag drukāt papīra kartes. Karti vajag aizpildīt tikai par cietušajiem 2018.gada ziemāju sējumiem.

LAD vērš uzmanību, ka var iesniegt papildu informāciju par vēl cietušajiem laukiem arī pēc tam, kad pieteikums jau ir iesniegts dienestam.

Jau ziņots, ka LAD jau saņēmis vairāk nekā 400 pieteikumus platību apsekošanai kompensāciju saņemšanai par spēcīgo lietavu un plūdu rezultātā bojā gājušiem lauksaimniecības kultūraugu sējumiem 12 000 hektāru platībā, kā arī vairāk nekā 3200 tonnām bojāta siena.

LAD iesniegumus pieņems līdz 2.oktobrim gan reģionālajās lauksaimniecības pārvaldēs, gan arī organizēs īpašus izbraukumus uz vairāku novadu un pagastu centriem smagāk skartajās teritorijās.

“Ne visi zemnieki vēl piesaka savas platības kompensāciju saņemšanai. Pagaidām daudzi konsultējas ar dienestu un cer, ka izdosies novākt kādu daļu no izaudzētās ražas, tas liecina par godprātīgu attieksmi no lauksaimniekiem. Dienesta darbinieki šobrīd veic apjomīgu darbu un katru dienu, arī brīvdienās apseko pieteiktos laukus. Šis darbs ir dienesta prioritāte, tāpēc atvēlam tam lielus resursus, lai pēc iespējas ātrāk apkopotu nepieciešamo informāciju un varētu sniegt atbalstu,” iepriekš sacīja LAD direktore Anna Vītola-Helviga.

Kontroļu veikšanā iesaistās ne tikai reģionālo lauksaimniecības pārvalžu kontrolieri, kas strādā cietušajos novados, bet arī citu reģionālo lauksaimniecības pārvalžu kontrolieri.

Pēc Vītolas-Helvigas teiktā, daudzos laukos raža ir pilnībā iznīcināta un ir arī lauki, kuriem ir ļoti grūti piekļūt, tāpēc LAD ir gandarīts par iespējām izmantot mūsdienīgās tehnoloģijas. Smagāk skartajās teritorijās LAD apsekošanas darbā izmanto satelītattēlus, kas ļauj dienestam darbu paveikt ātrāk un efektīvāk.

Lauksaimnieki kompensāciju saņems par 2017.gadā Vienotajā iesniegumā deklarētajām lauksaimniecības kultūraugu platībām un par 2017.gada ziemāju sējumiem 2018.gada ražai, kuri apsekošanas rezultātā tiks atzīti par plūdos pilnībā bojā gājušiem. Kompensāciju par sienu saņems saimniecības, ja tām Lauku atbalsta dienesta dzīvnieku reģistrā ir reģistrēti lauksaimniecības dzīvnieki zālēdāji, un apsekošanā tiks konstatēts, ka sagatavotais siens gājis bojā plūdu dēļ.

Zaudējumu apmēru plānots rēķināt, ņemot vērā noteiktās vidējās izmaksas uz hektāru attiecīgajām kultūrām. Tās tiks segtas daļējā apmērā. Kopējā kompensāciju izmaksai nepieciešamā summa tiks aprēķināta, ņemot vērā apzinātās bojā gājušās platības.

LA.lv