Laukos
Politika

LAD saņēmis gandrīz 200 pieteikumu no plūdos cietušajiem lauksaimniekiem0


Applūdis labības lauks  Baltinavas novadā
Applūdis labības lauks Baltinavas novadā
Foto TVNET/LETA

Lauku atbalsta dienests (LAD) līdz ceturtdienai, 7.septembrim, no lauksaimniekiem kopumā saņēmis 191 pieteikumu platību apsekošanai kompensāciju saņemšanai par spēcīgo lietavu un plūdu rezultātā bojā gājušajiem lauksaimniecības kultūraugu sējumiem un sagatavoto sienu.

Tostarp LAD Austrumlatgales reģionālajā lauksaimniecības pārvaldē saņemti 69 pieteikumi, LAD Dienvidlatgales reģionālajā lauksaimniecības pārvaldē – 60, Viduslatvijas reģionālajā lauksaimniecības pārvaldē – 16 un Ziemeļaustrumu reģionālajā lauksaimniecības pārvaldē saņemti 46 pieteikumi.

Kopumā no saņemtajiem pieteikumiem 27 platības jau ir apsekotas, tostarp 11 Austrumlatgales reģionālajā lauksaimniecības pārvaldē, sešas Dienvidlatgales reģionālajā lauksaimniecības pārvaldē, viena – Viduslatvijas reģionālajā lauksaimniecības pārvaldē un deviņas – Ziemeļaustrumu reģionālajā lauksaimniecības pārvaldē.

Kopējā līdz šim pieteiktā bojā gājusī lauksaimniecības kultūraugu platība, kas 2017.gadā deklarēta Vienotajā iesniegumā, ir 6 957,23 hektāri, kopējā pieteiktā bojā gājusī šogad stādītā ziemāju sējumu platība, kas bija paredzēta 2018.gada ražai, ir 946,88 hektāri, bet kopējais līdz šim pieteiktais bojātā siena daudzums ir 1 933,8 tonnas.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) sabiedrisko attiecību vadītāja Ilze Rūtenberga-Bērziņa atzina, ka augstāka aktivitāte, interesējoties par pieteikumu iesniegšanu LLKC, līdz šim bijusi Krāslavas novada Dagdas pagastā, kur vairāk nekā 30 saimnieki LLKC ir interesējušies par iespējām iesniegt pieteikumu platību apsekošanai kompensāciju saņemšanai. No tiem desmit iesnieguši pieteikumus.

“Viens no mūsu konsultantiem ir apsekojis trīs saimniecības 25 hektāru platībā Dagdas pusē, kur auga dārzeņi, kāposti, gurķi, bietes un ķirbji, un nepilni divi hektāri no tiem ir pilnībā applūdināti,” teica Rūtenberga-Bērziņa. Nākamnedēļ LLKC konsultanti brauks uz citiem novada pagastiem.

Daudzi saimnieki vēl nogaida ar pieteikumu iesniegšanu cerībā, ka līdz septembra vidum lietus ūdeņi tiks novadīti, un kaut ko tomēr varēs novākt.

Rūtenberga-Bērziņa piebilda, ka pašas lielākās saimniecības, kurām ir labības sējumi 300-400 hektāru platībā, apseko LAD, jo LLKC nav tehnoloģisko iespēju tik lielas saimniecības apsekot. Klienti nereti izmanto arī LLKC pieejamās konsultācijas iespējas pirms došanās uz LAD.

Jau ziņots, ka no 4.septembra līdz 2.oktobrim lauksaimnieki, kuriem spēcīgo lietavu un plūdu rezultātā ir bojā gājuši lauksaimniecības kultūraugu sējumi un sagatavotais siens, var pieteikties kompensāciju saņemšanai.

Lauksaimnieki kompensāciju saņems par 2017.gadā Vienotajā iesniegumā deklarētajām lauksaimniecības kultūraugu platībām un par 2017.gada ziemāju sējumiem 2018.gada ražai, kuri apsekošanas rezultātā tiks atzīti par plūdos pilnībā bojā gājušiem. Kompensāciju par sienu saņems saimniecības, ja tām Lauku atbalsta dienesta dzīvnieku reģistrā ir reģistrēti lauksaimniecības dzīvnieki zālēdāji, un apsekošanā tiks konstatēts, ka sagatavotais siens gājis bojā plūdu dēļ.

Zaudējumu apmēru plānots rēķināt, ņemot vērā noteiktās vidējās izmaksas uz hektāru attiecīgajām kultūrām. Tās tiks segtas daļējā apmērā. Kopējā kompensāciju izmaksai nepieciešamā summa tiks aprēķināta, ņemot vērā apzinātās bojā gājušās platības.

LA.lv