Laukos
Politika

LAD saņemti 405 plūdos cietušo zemnieku kompensāciju prasījumi 0

Foto – LETA

Lauku atbalsta dienests (LAD) līdz šodienai no lauksaimniekiem kopumā saņēmis 405 pieteikumus platību apsekošanai kompensāciju saņemšanai par spēcīgo lietavu un plūdu rezultātā bojā gājušiem lauksaimniecības kultūraugu sējumiem 12 000 hektāru platībā, kā arī vairāk nekā 3200 tonnām bojāta siena, informēja LAD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Kristīne Ilgaža.

LAD iesniegumus pieņem gan reģionālajās lauksaimniecības pārvaldēs, gan arī organizē īpašus izbraukumus uz vairāku novadu un pagastu centriem smagāk skartajās teritorijās. Lauksaimnieki šobrīd vēl vērtē plūdos cietušo lauku stāvokli.

“Ne visi zemnieki vēl piesaka savas platības kompensāciju saņemšanai. Pagaidām daudzi konsultējas ar dienestu un cer, ka izdosies novākt kādu daļu no izaudzētās ražas, tas liecina par godprātīgu attieksmi no lauksaimniekiem. Dienesta darbinieki šobrīd veic apjomīgu darbu un katru dienu, arī brīvdienās apseko pieteiktos laukus. Šis darbs ir dienesta prioritāte, tāpēc atvēlam tam lielus resursus, lai pēc iespējas ātrāk apkopotu nepieciešamo informāciju un varētu sniegt atbalstu,” sacīja LAD direktore Anna Vītola-Helviga.

Kontroļu veikšanā iesaistās ne tikai reģionālo lauksaimniecības pārvalžu kontrolieri, kas strādā cietušajos novados, bet arī citu reģionālo lauksaimniecības pārvalžu kontrolieri.

Pēc Vītolas-Helvigas teiktā, daudzos laukos raža ir pilnībā iznīcināta un ir arī lauki, kuriem ir ļoti grūti piekļūt, tāpēc LAD ir gandarīts par iespējām izmantot mūsdienīgās tehnoloģijas. Smagāk skartajās teritorijās LAD apsekošanas darbā izmanto satelītattēlus, kas ļauj dienestam darbu paveikt ātrāk un efektīvāk.

Jau ziņots, ka no 4.septembra līdz 2.oktobrim lauksaimnieki, kuriem spēcīgo lietavu un plūdu rezultātā ir bojā gājuši lauksaimniecības kultūraugu sējumi un sagatavotais siens, var pieteikties kompensāciju saņemšanai.

Lauksaimnieki kompensāciju saņems par 2017.gadā Vienotajā iesniegumā deklarētajām lauksaimniecības kultūraugu platībām un par 2017.gada ziemāju sējumiem 2018.gada ražai, kuri apsekošanas rezultātā tiks atzīti par plūdos pilnībā bojā gājušiem. Kompensāciju par sienu saņems saimniecības, ja tām Lauku atbalsta dienesta dzīvnieku reģistrā ir reģistrēti lauksaimniecības dzīvnieki zālēdāji, un apsekošanā tiks konstatēts, ka sagatavotais siens gājis bojā plūdu dēļ.

Zaudējumu apmēru plānots rēķināt, ņemot vērā noteiktās vidējās izmaksas uz hektāru attiecīgajām kultūrām. Tās tiks segtas daļējā apmērā. Kopējā kompensāciju izmaksai nepieciešamā summa tiks aprēķināta, ņemot vērā apzinātās bojā gājušās platības.

LA.lv