Laukos
Graudkopība

Laikapstākļi ziemājiem un dārziem pagaidām labvēlīgi0

Foto: LETA/Ieva Leiniša

Siltāki laikapstākļi un daudzviet nokusis sniegs ziemāju sekmīgu pārziemošanu pagaidām neapdraud, atzina aptaujātie eksperti.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis teica, ka saskaņā ar sinoptiķu prognozēm gaisa temperatūra pēc siltākām dienām atkal pazemināsies, bet ne tik ļoti, lai kultūraugiem kaitētu. Ja gaisa temperatūra būtu -15 grādi bez sniega, būtu problēmas. Vidzemē un Latgalē, kur laukus klāj sniegs, bažām par iespējamu kailsalu nav pamata. Lai gan lauki Zemgalē un Kurzemē pārsvarā ir bez sniega segas, kultūraugi vēl nav atsākuši veģetāciju, kas ir bīstami, uznākot kailsalam.

Pēc viņa teiktā, pozitīvi vērtējams, ka iestājoties atkusnim, liekais ūdens iesūcies zemē un nav sakrājies uz lauka – pateicoties sausumam pērn augsne spēj uzņemt mitrumu. Būtu vēlama vēl pāris nedēļu ilga ziema, lai marta beigās uz laukiem saglabājas mitrums un augsne saulē neizžūst.

Kooperatīva “Latraps” valdes priekšsēdētājs Edgars Ruža sacīja, ka saistībā ar siltākiem laika apstākļiem pieaudzis kailsala risks, jo no lielākās daļas lauku Zemgalē ir nokusis sniegs, bet naktīs vēl iespējams stiprāks sals. Taču pozitīvi ir vērtējams, ka uz laukiem nav sakrājies ūdens, kas sasalstot var noslāpēt vai “izraustīt” izdīgušos augus.

Pēc viņa teiktā, bažas ir par to, vai pēc siltākām dienām neuznāk aukstums. Taču tur, kur rudenī ziemāji ir daudz maz labi attīstījušies, tie izskatās labi. Svarīgi, lai gaisa temperatūra nepārsniedz -10 grādus un neuznāk kailsals.

Latvijas Augļkopju asociācijas priekšsēdētāja vietnieks Jānis Zilvers pauda pārliecību, ka patlaban arī augļu kokiem ir samērā stabili laika apstākļi. Kontinentālās plūmju šķirnes varētu negatīvi ietekmēt ilgstoši siltuma viļņi, ja vairākas dienas būtu +5 līdz + 7 grādi un pēc tam uznāktu -15 grādu sals, taču pagaidām šādi laika apstākļi nav prognozējami. Ja pēc augļu koku veģetācijas atsākšanās neuznāks barga ziemas nedēļa, tiem nekas nedraud.

LA.lv