Laukos
Gaļa un zivis

Laiks brāķēt aitas0

Tagad ir īstais laiks sagatavot aitu mātes lecināšanai – tās grupē un novērtē, ņemot vērā ķermeņa – zobu, tesmeņa, kāju – veselības stāvokli, kā arī atražošanas rezultātus.

Šis gads ir ļoti kritisks sausuma dēļ, tāpēc noteikti jāizvērtē sagatavotās barības daudzums un arī tas, cik vēl daudz tās būs iespējams sagatavot.

Jāsaplāno, cik aitu māšu saimniecībā atstāt un cik daudz barības vajadzēs iepirkt. Tas būtu noziedzīgi, ja saimnieki par to nedomātu, bet lecinātu aitas un pēc tam novembrī, decembrī grūsnus lopus vestu uz kautuvi.

LLU Agrobiotehnoloģijas institūta profesore Daina Kairiša iesaka brāķēt ālavas un vecās aitu mātes, kurām ir sliktāka auglība, jo pēdējo gadu pārraudzības dati liecina, ka saimniecībās ļoti bieži tiek turētas viena jēra aitas. Šādas aitu mātes nekādi nevar atmaksāties saimniekiem, tās noteikti jābrāķē, bet to vietā jāpatur tādas, kurām dzimst dvīņi. Diemžēl lielā daļā saimniecību joprojām tur viena jēra aitas, jo atbalstu maksā par aitu māti, ja tā ir atnesusies.

LA.lv